| enola11pink a întrebat:

Bună,poate cineva să-mi scrie cum se termină romanul,,Pădurea spînzuraţilor"de Liviu Rebreanu, cineva care a citit.
Funda!

Răspuns Câştigător
| SweetAl3x a răspuns:

Buna,

La miezul noptii soseste pretorul cu sentiinta, condamnandu-l la moarte prin streang. Ultima dorinta a sa ilustreaza linistea mistica a celui care se stie salvat; el ii marturiseste preotului Constantin, ca vrea doar sa ramana in memoria celorlati, sa nu fie uitat. In drum spre spanzuratoare, Apostol nu intelege ce i se intampla; dupa ce vede pamantul, groapa, preotul, cosciugul, observa si crucea mare de lemn pe care scrie numele sau, dar i se pare strain. In semn de solidaritate umana, groparul Vidor il saruta, iar Klapka plange si se bate cu pumnii in piept. Pamantul i se smulge de sub picioare si isi simte trupul atarnand ca o povara. Isi indreapta privirea spre cer; cu putin inainte sa moara, el primeste izbavirea crestina: un val de iubire izvorata parca din rarunchii pamantului.

1 răspuns:
| ThePoet a răspuns:

Personajul principal moare spanzurat pentru incercarea de a dezerta.