| Candice a întrebat:

Buna,
Prietena mea si-a pierdut buletinul ieri. Il are cam de o luna. Ce trebuie sa faca? Cat este amenda?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Merge la Evidența Populației și urmează procedura de intrare în posesie a unei noi cărți de identitate.
Pa, pa.

| papusikatha a răspuns:

Nu e nici o amenda, mergeti la sectia de politie la care apartine si il declara furat. Apoi intocmiti alte acte pentru alt buletin.

| RANGE a răspuns:

Pentru prima oara cand il pierzi nu se da amenda asa ca sa se duca sa il declre pierdut fara griji. funda

| LoReDaNa_2201 a răspuns:

Bună.
Mergi la Poliția de pe raza de domiciliu, spui că ți s-a furat în împrejurări necunoscute, da-i o declarație și faci o carte de identitate.
Ca acte necesare: contractul casei sau de spațiu (dacă stai cu chirie), certificatul de naștere, certificatul de căsătorie (dacă este cazul), hotărârea de divorț definitivă și irevocabilă (de asemenea dacă este cazul), un timbru fiscal, 10 ron (plătești o taxă de buletin), completezi și o cerere la Serviciul de Evidență Informatizată a Persoanei (Evidența Populație), pozele le faci pe loc acolo.
Mult succes.

| alexvl a răspuns:

Trebuie declarat