| bby a întrebat:

Buna prieteni! love struck Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva? kiss Chiar am nevoiebatting eyelashes Trebuie sa scriu la informatica in programul C/C++ : 1.Afisarea elementelor de pe linia k
2.Suma elementelor pare din metrice.
Va rog sa ma ajutati daca stiti ceva... sau o mica ideebatting eyelashes orice e bine venit! Si bineinteles ca o sa primiti funda! kiss love struck

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Pai mai, dupa ce parcurgi matricea cu instructiunea 'for" pui conditii
if(k == 2) {
dracu stie cu se tipareste in c++ ca fac pascal la scoala
}
ia pentru suma nr pare pui
if(matrice[k] mod 2 = 0) {
s=s+matrice[k]
}

am pus mod acolo pentru ca asa e in pascal, in c++ nu stiu ce pui ca sa-ti dea restul la impartire