| Ade009 a întrebat:

Scuze de categorie dar ma ajuta si pe mine cineva cu o problema de informatica? sad Cica se citesc n elemente intregi intr-un vector a) sa se afiseze elementele pare din vector b) sa se afiseze suma elementelor impare din vector. Pur si simplu nu inteleg problemele de informatica straight face daca poate cine sa-mi explice ce **** e asta as fi recunoscatoare.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un vector reprezinta o modalitate de aranjare a unor numar n de obiecte, sir de intregi in cazul tau.

citirea e imposibil sa nu o fi facut la scoala asa ca trec la punctul b. parcurgi elementele vectorului si verifici fiecare element in parte daca este par sau nu (a fi par inseamna ca restul impartirii la 2 este 0). Daca e par il aduni la o variabila care in final va reprezenta suma de care ai nevoie/