| Yoioana a întrebat:

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cu numele Olandei? plz... Am gasit o gramada de articole doar ca se contrazic toate. Care e treaba cu Holland si cu Netherland(Olanda e tara de jos sau Olanda, Belgia si Luxemburg fac Netherlands).

3 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Olanda e o tara ca toate celalalte,si avand capitala Amsterdam.Iar Nederland/Netherland este denumirea Olandei in engleza,si da Olanda e o tara de jos,si are vecinitati precum Belgia,Germania. Olanda e Olanda,Belgia e Belgia,Germani e Germania, nu formeaza nicun Netherland, Netherland e denumirea Olandei in engleza.Iar Germania si Belgia sunt vecinele acelei tari.Asa cum noi avem vecine pe Bulgaria, Ungaria, Serbia.

| BadBoyCristy a răspuns:

Olanda zic europenii si Netherland zic americanii. E vorba despre acelasi pamant si aceeiasi oameni.

| micc a răspuns:

Olada belgia si Luxemburg fac Netherlands asa scrie in carte de istorie a mea de cls a 6