| anonim96 a întrebat:

Buna!kiss...Saptamana viitoare dau testul initial la istorie si am inteles ca ne da niste ani la care noi trebuie sa scriem secol, mileniu si era.Ma puteti ajuta si pe mine cumva ca sa pot intelege si eu cum se afla va roghappy.
Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| TeoBizz a răspuns:

Pai. sa zicem 1992 este secolul 20 si mileniul 2.
Te uiti la primele doua cifre pentru secol si pui cu una mai multlaughing, iar la mileniu te uiti la prima si pui cu unu mai mult. kiss
ex: 104: secolul 2, mileniul 1
12: secolul 1, mileniul 1 [la cele din o cifra sau doua cifre pui secolul 1 din cate imi amintesc]
6532: secolul 66, mileniul 7laughing
fundă?puppy dog eyes

1 răspuns:
| xXCheeseXx a răspuns:

Buna.
Secolul=100 de ani
Mileniul=1000 de ani
Decenul=10 ani
Era din cate stiuete de 2 feluri
Era Inainte De Hristos (era veche)
Era Dupa Hristos (era noua)

[scriu cateva numere ca si exemplu]

1.650-
deceniul=5-41-60
secolul=7-601-700
mileniul=2-1001-2000

[PS:cand trece de 1 (unu) urmeaza secolul, mileniul, sau deceniul cu un numar in fata de ex: 101-secolul 2!] Si tot asa.Fii atenta insa la deceniu-care sta pe cifra zecilor
si la mileniu care sta pe cifra miilor.
fundita-Plz