| anonim_4396 a întrebat:

scuze de categorie daca nu-i buna! Problema suna in felul urmator:eu m-am transferat la un liceu in sem2 cls a10a iar din a 4 pana in a 10 a am facut franceza, aici se face germana, iar eu nu stiu o boaba in conditiile in care nimeni din familie nu stie iar proful de germana e foarte rau! mi s-a spus la inceput ca ar fi o posibilitate sa ma duc in ora de germana la franceza cu alta clasa si sa continui franceza, apoi mi s-a spus ca directoru nu e de acord dar nu sunt sigur de asta pentru ca diriga mi-a zis-o si.am motivele mele pentru n-as crede-o, trebuie sa dau diferenta la germana si profu nici nu sta sa faca in paralel cu mine, si cu clasa, doar cu clasa, nu are rabdare, iar eu nu inteleg nimic. mi-a dat sa invat vreo 2 sau 3 exercitii si sa stiu sa traduc si citesc un text, dar eu nu am cum.acum intrebarea este ce sa fac? sa ma duc sa vorbesc cu directorul personal, si sa imi implic o ruda care lucreaza in invatamant sa ma ajute sau sa raman pe germana si cu "Doamne ajuta", sa trec?
P. S. eu la franceza ma descurc ff bine m-as descurca...macar mai bine decat la germana deci cum ma sfatuiti!? scuze daca am scris ceva gresit, am scris in fuga, ma grabesc

1 răspuns:
| Madilyn a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu directorul [ sau sa vorbeasca parintii tai ] si sa vezi daca poti sa te muti intr-o clasa in care se face franceza. Asta e cea mai buna solutie.

Sa fii intr-o clasa, iar de la germana sa pleci in alta clasa la franceza, nu-i prea ok, din punctul meu de vedere.
Incearca la director, fa-te inteles, "tradu-i" ca n-ai cum sa faci germana daca esti avansat la franceza. Asta ar insemna sa treci la germana moca si tot sa nu stii nimic. Macar la franceza ai putea sa continui sa inveti lucruri noi.

Na, ce pot sa-ti zic, bafta. happy Daca tot nu rezolvi nimic, asta e. Cum ai spus si tu : O sa trebuiasca sa treci cu "Doamne-ajuta."!