| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva probleme cu scoala. In acesti 3 ani de gimnaziu nu prea mi-am facut prieteni si nu m-am integrat in vreun grup. Peste doua luni incepe scoala(clasa a VII-a). Probabil voi sta singura in banca pentru ca nu prea ma inteleg cu nimeni. Toti care au stat cu mine au profitat de faptul ca sunt cea mai buna la matematica si ca ajut pe oricine. Colegii mei sunt impartiti in 2-3 categori. Prima este alcatuita din cei populari si cu fite. A doua este alcatuita din copii rautaciosi ce sar la bataie. 3. Cei rebeli care te injura pe strada. Eu sunt o fata baietoasa. Joc fodbal si joc bine, sunt gamer si nu ma imbrac la moda. Sunt o persoana ordonata atat in camera mea cat si la banca unde imi petrec 5-6 ore pe zi am curatenie ceea ce colegilor mei li se pare ceva scandalos. Invat bine,dar mai am si probleme la unele materii,iar asta este un lucru de care colegi mei rad mai ales la ora de muzica. Nu inteleg muzica, e imposibil, iar profesoara ma jigneste. Profesori sunt foarte rai. Parintii mei nu au fost decat la sedinte, iar acolo eu mereu facem ceva ba aveam un 6 la muzica si dirigintele dramatiza sau am stat prea mult pe FB ceea ce se intampla in afara scolii. Acum e vara si prieteni nu prea am asa ca toat ziua stau pe calculator, scriu si ma mai duc si la taracu tata daca au bunici nevoie de ceva. As vrea sa imi spuneti o parere despre tot ce v-am povestit si daca vrei sa ne imprietenim lasati o adresa de mess si va adaug eu. Scuze pentru greselile ortografice

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Nu am mess. Dacă vrei, lasă-mi facebook-ul în privat şi îţi dau cerere. happy

Aşa. În primul rând, nu vreau ca persoana care a răspuns înaintea mea să se simtă jignită, nu e acesta scopul meu, dar răspunsul pe care l-a dat mi se pare penibil şi jignitor la adresa ta, mai ales la partea cu jocurile. Nimeni nu are dreptul să te critice pentru pasiunile tale. Fă în continuare ceea ce îţi place şi fii tu însăţi! Dacă colegii tăi nu te plac aşa cum eşti, e fix treaba lor! Găseşte-ţi prieteni prin vecini sau prin intermediul unor cunoştinţe care te vor accepta pentru ceea ce eşti tu cu adevărat. Nu trebuie să te îmbraci cu haine în care nu te simţi în largul tău sau să îţi faci coafuri şi şuviţe dacă nu te reprezintă. Nu merită să te schimbi pentru nimeni de pe pământ, crede-mă, pentru NIMENI! Singura persoană pentru care trebuie să te schimbi eşti tu. Dacă tu te decizi într-o zi să faci o schimbare la tine, fă-o, dar nu te schimba niciodată pentru alte persoane. Îţi spun asta pentru că am trecut şi eu prin gimnaziu, ca toţi ceilalţi, şi am încercat şi eu din răsputeri să fiu ceea ce nu sunt pentru a-mi face colegii să nu îşi mai bată joc de mine. Acum realizez că e cea mai mare prostie pentru că oricum persoanele acelea au făcut parte din viaţa mea doar 4 ani de zile, iar apoi au dispărut cu toţii. Mai am doar vreo 2-3 prieteni din anii de gimnaziu, dintre care una este prietena mea cea bună. Deci ce rost are să încerci să fii altcineva pentru ei? După ce termini clasa a opta probabil că nu-i vei mai vedea decât pe stradă o dată pe lună, şi vei realiza cât de irelevanţi sunt în viaţa ta.

Dacă nu vrei să stai singură în bancă din toamnă, încearcă măcar să te apropii de o persoană, nu trebuie neapărat să te integrezi într-un grup. Cine ştie, poate vei reuşi să-ţi faci măcar un prieten şi veţi ajunge să vă înţelegeţi mulţi ani de acum încolo. Dacă nu, atunci gândeşte-te că mai ai puţin până când ajungi la liceu, iar acolo va fi genial, crede-mă. Sigur îţi vei găsi prieteni cu care vei avea multe lucruri în comun şi cu care te vei distra de minune.

Încă ceva, că acum mi-am amintit. Nu trebuie să te stresezi pentru profa de muzică, cel mai probabil e dusă cu capul. Nicio profesoară în toate minţile nu vă strică media aiurea pentru o materie atât de simplă. Şi dacă zici că te şi jigneşte, atunci e clar. Nu are ce să caute la catedră.

Sper că te-am ajutat. Îţi urez succes pe mai departe la şcoală şi în viaţă! happy

| HappyGirl4 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa te schimbi(stiu ca in mod normal multa lume iti spuna sa,, fii tu insati,,) dar, din cate am inteles sa fii tu insati nu este calea pentru ca nimeni nu te intelege.Eu cred ca ar fi momentul sa fii fata cumpara-ti (daca ai situatie desigur) haine la moda dar nu neaparat scumpe daca ai,,China Town in orasul tau acolo gasesti multe la preturi accesibile.Pot sa iti dau cateva idei: tricourile/maieurile in colturi sunt noul,,trend,, vara asta, rujuri, oje, poarta-te ca o fata lasa-ti parul lung, fa-ti suvite(daca te lasa ai tai) poti sa iti faci cu hartie creponata gasesti pe net detalii.Mai departe...intra pe youtube si incearca noi coafuri si stiluri pentru parul tau(nu te tunde singura) laughing Acum referitor la haine..trebuie sa inveti sa te asortezi mereu spre ex:NICIODATA nu iti lua un tricou cat o rochie la colati, foloseste blugul si baga tricoul in pantaloni.Acum sa trecem la jocuri:NU TE MAI JUCA! asta indeparteaza multa lume fiind ca probabil te cred,, ciudata sau obsedata,, (fara suparare) si dupa asta iti dau cel mai bun sfat posibil (cred eu) este ceea ce am facut si eu pentru ca nu aveam prieteni...M-AM MUTAT IN ALTA CLASA SI MI-AM REFACUT VIATA asta s-a intamplat anul trecut cand am inceput a6a.Crede-ma e cea mai buna varianta eu acum am prieteni si toata lumea e draguta in clasa aia. Sper ca te-am ajutat nu dau messul pentru nu mai merge sa intru pe el.