| Oviatafrumoasa a întrebat:

Bună seara, am nevoie de ajutor. Nu e o introducere prea Bună dar nu mai am răbdare pentru nimic. Simt ca sunt la capătul puterilor și tot am gânduri intrusive și sinucigașe. Ma simt singură, abandonata, simt ca provoc repulsie tuturor. Iubitul meu ma evita, îmi vorbește urat, nu ma înțelege absolut deloc. El știe ca am trecut prin câteva episoade de sinucidere și nu prea mi-a părut niciodată sa ma creadă pe cuvânt, am simțit ca mereu a considerat ca exagerez și ma victimizez. Nu a ținut niciodată cont de depresia, anxietatea sau stresul meu. Ma simt înfrântă. Mi-a căzut foarte mult par de la stres, în ultima vreme îmi curge sânge din nas fără motiv. Am stări de leșin, nu am pofta de mâncare deloc, trec chiar și zile la rand și nu mănânc pentru ca nu simt nevoia și nu îmi amintesc. Plâng foarte mult, am creierul varză și ma supăra foarte tare chestia asta, pentru ca acum 2-3 ani de zile eram foarte isteață și gândeam foarte limpede, acum ma încurc la o înmulțire de clasa a 2 a. În vara lui 2022 am lucrat în jur de 3 luni la unchiul meu, departe de casa. Am început sa beau, sa petrec cu oameni nepotriviți. Un asa zis "prieten" m-a îmbătat și am ajuns în patul lui, nu îmi aduc aminte mai nimic din ce s-a întâmplat, poate mi-a pus ceva în băutură. Precizez ca atunci nu mai eram împreună cu iubitul meu actual, ne despartiseram pentru ca ne certam zilnic și nu ma puteam concentra la munca. Dar el considera ca l-am înșelat, m-a "iertat" totuși, deși nu prea înțeleg ce e de iertat pentru ca eu nu mi-am dorit sa fiu în patul ăla. Nu m-a violat, m-am verificat la doctor. Ma simt pe muchie de cuțit. Simt ca toată lumea ma respinge din diferite motive și înnebunesc. Ce sens mai are sa continui o viata mizeră?

6 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Desparte-te de iubitul tau cat mai repede. E limpede că nu îi pasă de tine și nu te iubește. Dacă ar fi așa s-ar strădui să te facă fericită, împlinită și în siguranță. Lucrează la tine, poate mergi la psiholog, ia niște medicamente pentru stres: magneziu, B6, B12, chestii de genul. Sigur ai oameni care te iubesc în viața ta. Familia ta spre exemplu. Apelează la ei.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună draga mea, acum te simți la capătul puterilor, dar nu este asa.
Cred ca ar trebui sa te schimbi, nu este ok sa te încrezi în " prieteni " care te îmbată pentru a se amuza de tine.
Un iubit adevărat are încredere în iubita sa, o asculta, o sfătuiește în momente dificile, nu o judeca și critica, ești prea minunata pentru el, cel mai corect este sa te despărți ( și da, știu că probabil tu îl iubești, dar îți face mai mult rău de cât bine).
Acum la " ce sens are sa continui o viata mizera", tu poți schimba cum îți trăiești viata, moartea este o soluție pentru lași, ce crezi ca rezolvi dacă te omori? Nici nu știm ce se întâmplă după moarte, viata este și o sa fie grea, nu te aștepta ca totul sa vina de la sine și pe tava, tu trebuie sa muncești pentru ce vrei.
Ca tot ziceam de schimbare:
Fa altceva, hobby-uri, uitat te la un film/ serial, asculta muzica, de amici ca ala de îți făcuse farsa aia, nu ai nevoie și nici sa nu mai mergi singura în astfel de locuri.
Prieteni noi, găsești tu, de preferat fete.
Fă sport, mănâncă sănătos etc, învață te sa te iubești asa cum ești.
Dacă ai clacat o data nu înseamnă că totul este terminat, unde nu vezi tu soluții sunt multe.

| Robert2526 a răspuns:

Gandurile sinucigase apar foarte usor in momentele dificile si pot sa inteleg asta, cred ca toti trecem prin momente dificile cel putin odata in viata. Este greu sa iti dau un sfat pentru ca nu cunosc situatia ta in detaliu. Cel mai important, NU astepta. Este limpede ca trebuie sa schimbi ceva. Sinuciderea nu este o solutie, e usor sa mori da, dar e prostesc sa stii ca nu ai fost in stare sa reusesti sa traiesti aici fericita( sau macar asa semi fericita)
Intotdeauna cand ajungi intr-o situatie in care "nu mai poti" este cel mai mare semn posibil care te anunta ca trebuie sa schimbi ceva. Orice poti schimba, in functie de ce simti si consideri tu, caci tu stii mai bine unde te situezi. Poti sa renunti la iubit, sa pleci in alta tara, sa pleci la facultate in alt oras, sa iti schimbi look-ul, etc.

Lucrul pozitiv cand pare ca nu ai nimic si esti singur sj deprimat asa...este ca daca nu ai nimic, nici nu ai ce pierde laughing Asa ca pune mana si incearca sa te schimbi tu ca sa iti schimbi si starea

| FilipSorin a răspuns:

Draga mea, lasa l pe baiatul acela si vino la Dumnezeu, El te intelege cel mai bine, El te poate ajuta in tot, vorbește cu El si spune-i sa te ajute iar El te va ajuta, roagă-te pentru El la orice iar El iti va da, nu fa asta te rog, nu o sa te ajute ba mai rau o sa iti faci rau, fara Dumnezeu viata nu e frumoasa dar alături de El este, vino la Dumnezeu astazi, acceptal in inima ta si creeazati o relație cu El (de prietenie), te va ajuta mult, sper sa fi bine, capul sus queen, Dumnezeu este alaturi de tine. Domnul sa te binecuvânteze

| MicutaAlly a răspuns:

Buna. Părerea mea este ca primul pas ar fi sa cauți un psiholog care sa-ti fie alături (sa te duci odată pe săptămâna) pana Reușești sa-ti pui viața in ordine, vor exista momente cand vei crede ca nu te ajuta dar crede-ma ca te va ajuta enorm happy nu lasă un mediu/partener toxic sa te facă sa crezi ca viața nu are nici-un sens si ca este mizerabila… viața este frumoasa iar sensul trebui sa îl dai tu, din cauza mediului toxic exista posibilitatea sa te deranjeze orice fie om fie animal fie obiect, inspira si expira, du-te la psiholog, Aduti diverse lucruri in ajutor de ex gânduri frumoase amintiri frumoase din trecut, obiecte care te fac sa te simți fericita, poate si sa te rogi. Aduți in ajutor tot ce te făcea fericita cândva si înlătura ușor ușor oameni toxici din viața ta chiar dacă asta însemna sa renunți la iubitul tău… desigur ca va fi dificil a o astfel de decizie dar crede-ma ca dacă renunți la el nu însemna ca nu vei mai găsi pe altcinevawinking ești un om frumos si meriți o șansa nu te mai gândi la chesti urate pentru ca nu meriți sa pățești nimic urat. Te pup si sper sa iei decizia ceea mai buna!

| Gabi2030 a răspuns:

Îmi pare rau sa vad atâtea fete care își distrug viața pentru niste nenorociți care nu le merită ☹️ Viața e frumoasa, si nu plânge pentru o persoana ce nu valorează nici 2 lei. Nu-ți distruge viața! Alunga din jurul tau tot ce e rău și negativ și,atrage binele și lucrurile frumoase. Și eu am trecut prin multe,dar am avut încredere în Dumnezeu ca o sa vina soarele și pe strada mea,și a venit. Așa și tu ai încredere ca totul va fi bine,și va fi, vei vedea. Undeva in lumea asta e și alesul tau, care te va face fericita și te va prețui, ai răbdare. Tu ia-o de la zero, și demonstrează tuturor cine ești cu adevărat. O fata puternică ce va răzbate prin orice obstacol. Domnul sa te binecuvinteze cu multă sănătate și înțelepciune.