| Miruna03234 a întrebat:

Nu mai suport nimic, nu-mi mai suport viata as vrea sa ma omor. Stiu ca viata merita traita ca putem sa ne-o facem frumoasa si toate lucrurile astea. Am neoie de un sfat, dar nu vreau sa aud toate lucrurile astea pentru ca le stiu deja. Sunt in depresie si simt ca nu mai pot. Povestea mea este una lunga si nu vreau sa ma victimizez pentru ca stiu ca exista oamenii care sunt pe moarte si care inca lupta si isi doresc sa traiasca, dar toti avem momente in viata cand simtim ca nu mai putem. Am 17 ani, locuiesc cu mama mea pentru ca parintii mei sunt divortati. Mama mea este un pic mai severa si a fost asa mereu cu mine pentru ca a vrut sa ma protejeze, insa din atata protectie si din lipsa de comunicare eu am ajuns sa fac o mare prostie. M-am indragostit, dar de cine nu trebuia ( nu acesta este motivul pentru care vreau sa mor, dar este unul dintre factori care m-au adus la depresie). Sunt impreuna de 1 an cu un baiat el este mai mare decat mine are 21 de ani. Locuim in orase diferite nu este distanta mare intre noi, dar ne vedem de 2 ori pe luna cand el vine la mine in oras. Distanta este si unul dintre factorii de neincredere in relatia noastra. Eu nu am mai avut un prieten pana acum pentru ca nu sunt o fata atat de frumoasa, si spun atat pentru ca daca ar fi dupa unii oamenii care nici nu ma cunosc nu as fi frumoasa deloc, dar dupa parerea mea fiecare este frumos in felul lui si sufletul este mai important decat trupul ( nu si pentru altii). Nu stiu nici eu ce a vazut prietenul meu la mine pentru ca toti baieti in ziua de azi vor sa aiba prietene frumoase. Prietenul meu nu are incredere deloc in mine si nu inteleg de ce spune ca as vorbi cu alti baieti. Mereu ne certam si mereu ma injura eu nu inteleg de ce face toate astea pentru ca nu se uita nici d*** la mine. Am facut multe pentru el l-am ajutat mult, i-am iertat multe ( de cae ori nu m-a inselat sau cat ma mai inseala) cu toate astea nu stiu de ce mai sta cu mine( eu stau cu el pentru ca il iubesc si chiar daca stiu ca sufar sunt constienta ca nu voi mai avea pe altcineva si am speranta ca se va schimba odata ce vom fi unul langa altul ). Azi ne-am certat foarte tare pentru ca ne-am sunat in acelasi timp si i-a dat ocupat telefonul si spunea ca vorbesc cu altii. Eu nu ma gandesc la nimeni si nu am pe altul in afara de el nici nu s-ar uita altcineva la mine. Il iubesc foarte mult, dar m-am saturat de certuri simt ca isi bate joc, dar cu toate astea suferinta la mine a inceput sa devina acceptabila, dar cu toate aste m-a distrus de am ajuns la ganduri sinucigase. Motivele pentru care vreau sa mor sunt multe : m-am saturat sa merg pe strada si sa rada toata lumea de mine am ajuns sa stau numai in casa ( oricum din cauza posesivitati prietenului meu nu ieseam ), nu am prieteni, in afara de mama cu care ma cert mereu pentru ca nu este de acord cu prietenul meu nu am pe nimeni. M-am saturat si de certrile cu ea, m-am saturat si sa stiu ca eu il iubesc pe prietenul meu si el isi bate joc de mine, m-am saturat de tot. S-au acumulat prea multe si simt ca nu mai pot. Vreau un sfat, va rog nu comentati aiurea.

14 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Din cauza copilariei nefericite ti-ai format o obsesie ceea ce tu o numesti iubire. Te agati de el crezand ca o sa-ti fie mai bine, de fapt mai rau iti faci. Nu ai nevoie de el, dimpotriva, o sa iti fie mult mai bine fara el. Ai nevoie de un psiholog, ai multe probleme legate de psihic. Ai o problema majora cu propria persoana. Trebuie doar sa vrei sa iti schimbi viata, si sa accepti ajutor. Sa nu te plangi, sa iei initiativa. Nimeni de aici nu are cum sa te ajute, pentru ca oricum nu vei tine cont de ce ti se spune, pentru ca tu deja stii lucrurile astea. Fiecare sac isi are petecul. Pentru cineva in lumea asta, tu poti fii femeia perfecta. Si mai ales, undeva in lumea asta mare, cineva poate fii jumatatea ta. Daca un dobitoc nu stie sa te aprecieze, nu e nevoie sa ramai langa el. Mama ta nu degeaba iti spune ca el nu e de tine, desi spui ca e autoritara. Nu accepta pe nimeni in jurul tau care te jigneste, care e fals si cu ganduri ascunse. Inca odata iti spun: mergi la un psiholog!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa inveti sa te respecti pe tine. Daca tu nu te respecti pe tine nu o sa o faca nici ceilalti. Scapa de baiatul ala, isi bate joc de tine, iar tu la cei 17 ani ai tai ai toata viata inainte sa gasesti altii, mai ales peste vreo 2-3 cand vei fi mai coapta la minte

| Doub a răspuns:

"s-au acumulat prea mult"- Siigur.
Cum poti sa stai langa o persoana care isi bate joc de tine si nu te respecta?

| Kyılε a răspuns (pentru Doub):

N-o mai judeca atat! Oi avea dreptate, nu zic nu, dar asa nu-i poti influenta viata in bine.

| Doub a răspuns (pentru Kyılε):

Nu o judec. Cineva trebuie sa-i deschida ochii. Sta cu un baiat care o umileste si care isi bate joc de ea, si dupa se intreaba de ce e depresiva?

| Kyılε a răspuns (pentru Doub):

Asta asa e. Mai bine ar invata cum e cu relatiile, ca mai intai trebuie sa'si cunoasca 100% din toate punctele de vedere 'alesul' si mai apoi sa treaca la etapa de care am precizat mai sus.

| danutzu96 a răspuns:

Scapa de prietenul tau! Isi v-a batea joc in continuare de tine pentru simplu fapt ca poate. Tu ai plecat intodeauna capul in fata lui si l-ai iertat de fiecare data, de asta face ce vrea cu tine, O PERSOANA CA ISI BATE JOC DE TINE NU TE IUBESTE! A si inca ceva poti sa ne lasi o poza(sau profil de facebook ) sa vedem si noi de ce tot zici ca esti asa urata si zici ca nici draq nu se uita la tine? ca prea ai repetat "nu se uita nici draq la mine " Hai ca noi nu o sa radem.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Miruna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Voidwithin a răspuns:

Ti-ai creat o lume mica si orice ciocnire cu realitate pare a fi una dezastroasa.
Largeste-ti orizonturile si priveste mai departe decat mica ta lume.
Sfatul meu e sa iti asculti instinctul si sa faci ce vrei (oricum asta vei face daca nu cumva te manipuleaza cineva) si totusi poti observa cum baiatul asta nu ti-a adus fericire (motivul pentru care multi cauta o relatie).
Amin si mult noroc.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Nu ai o viata prea usoara dar la partea cu iubitul dupa parerea mea nu ar trebui sa ii accepti atatea doar pentru ca tii la el. daca nu tine si el la tine e egal cu zero tot ce faci tu pentru el. in legatura cu uratenia..asta e o chestie relativa si spun asta pentru ca in ochii persoanei potrivite toti suntem cei mai frumosi de pe pamant. daca el nu vede asta in tine nu te merita. tu tii acum la el dar te-as sfatui sa il lasi pentru ca tu ai nevoie de iubire ceea ce din ceea ce ai scris inteleg ca nu ti-o ofera deloc. ai grija de tine lasa gandurile alea aiurea cu sinucisul. la aia nici in gluma sa nu te gandesti. ai merita o bataie buna sa iti sara gandurile astea negre din cap. glumesc binenteles cu bataia dar cu restul nu. ai sa intalnesti tu si persoana potrivita la timpul potrivit. cand te astepti mai putin. bafta multa si ai grija de tine viata chiar merita traita cu bune si cu rele

| Ungureanu90 a răspuns:

Încearcă să discuți această problemă cu un specialist, respectiv, psiholog. El te va ajuta sigur în rezolvarea problemei tale, înainte de asta încearcă să te liniștești, bea mai multe ceaiuri de mușețel, încearcă să fi cu gândirea limpede și liniștită și majoritatea ''neajunsurilor" vor trece de la sine.
Multă baftă!

| Constantin_Sergiu_1981 a răspuns:

Buna seara

Ce sa iti spun aproape ca cuvintele sunt de prisos. ar trebui sa faci cateva schimbari in viata ta.
Prima oricat de mult te doare ar trebui sa iti schimbi prietenul cu cineva care are putin mai multa educatie. Care nu vorbeste si nu arunca cuvinte jignitoare
cineva care sa te incurajeze sa faci ceva in viata sa ajungi cineva, cei care te trag in jos nu sunt prieteni tai. si inca ceva cine nu te Vrea inseamna ca nu te merita. Sa sti ca si un pshiholog te poate ajuta dar cel mai mult si cel mai mult tu esti cea care poate schimba lucrurile. Asa cum iti gasesti taria in tine sa faci fata lucrurilor in fiecare zi si lupti asa trebuie sa iei o decizie buna in viata ta. Si chiar daca esti mai uratica sa stii ca pentru o fata fie ea cum o fi mereu sa gaseste un baiat sa o placa mai rau este de un baiat.

Zi ceva frumos in urmatoarea ta postare.

| Rodica25 a răspuns:

Buna Miruna,acum ca tot am citit ce ai scris pot spune lar si raspicat,ca nu sunt aici ca sa te judec,sunt aici ca sa iti dau un sfat,poate te pot ajuta in acest fel,in legatura cu mama ta sa stii ca nu o judec,poate esti singurul ei copil si de aceea incerca sa te protejeze mai mult decat o fac alti parinti in general,alti parinti care au mai multi copii,ea este parintele tau,cea care ti-a dat viata,practic esti o parte din ea si sunt sigura ca daca ar fi nevoie si-ar da viata pentru tine,asta ar face o mama buna pentru copilul ei,in legatura cu prietenul tau,crede-ma ca nu este ultimul baiat din lume,ca sa-ti faci griji ca altcineva nu te va mai place,daca el te jigneste si va certati mereu crede-ma ca nu se va schimba niciodata,cunosc genul asta de persoana,(lupul isi schimba blana,dar naravul ba),mama ta incearca sa te indeparteze de el pentru binele tau,daca esti singurul copil al mamei tale, gandeste-te ca daca te vei sinucide mama ta nu va mai avea niciun copil, va ramane un suflet ranit pe veci, ba chiar din disperarea ca tu ai facut acest gest, posibil ca ea sa nu poata trai fara tine si sa decurga la acelasi gest care nu aduce nimic bun...crede-ma! Daca vrei sa mai vorbim d-mi msj pe privat, Numai bine!

| Calugar_Cristina_1999 a răspuns:

Consider că este momentul în care e nevoie să apelezi la un ajutor de specialitate. Te-aș putea ajuta cu sfaturi, idei realiste, fiindcă mă îndrept spre a fi psiholog. Îți pot oferi un ajutor aproape de specialitate prin intermediul Internet-ului, dacă nu cumva ești din Turda. Voi lăsa aici link-ul profilului meu de Facebook. Mă poți contacta oricând. https://www.facebook.com/cristina.calugar.7 :)