| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema, pe langa faptul ca de vreo jumatate de an mi-au iesit cosuri "in prostie" incercand sa le degresez cu alcool combinat cu aloe.si skinoren si chestii, dar degeaba, este ceva ciudat si anume : in acest timp cand mi-au iesit cosurile mi-a crescut mult si parul de pe burta si de pe piept, intreb specializatii in domeniu sau doar simplii cunoscatori: aceasta problema tine de vreo anume problema hormonala sau aceste 2 lucruri au ceva in comun prin faptul ca amandoua s-au declansat repede si probabil "degeaba"? In fine, stiu ca ar trebui sa merg la un dermatolog pentru aceasta problema cu acnee... dar poate ar trebui sa ma duc la un doctor de "treburi hormonale". Totusi, am vazut cativa cunoscatori pe acest site... si poate e cineva capabil sa imi dea un raspuns caruia am sa-i multumesc fain. big grin

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ai dreptate, sunt legate problemele, poti merge la dermatolog, dar cauza o stii, transformarile hormonale. O mare greseala pe care o fac tinerii este ca se dau de 2-3 cu un produs si asteapta ca peste noapte sa se rezolve. Un astfel de tratament, se face minim 2 luni su seariozitate.Eu ti-as recomanda gama clearasil, care este intr-adevar foarte buna, dar costa ceva. La clearasil, vezi si rezultatele repede, si chiar curata in profunzime si nu este agresiv ca alte produse.
Mai este vorba si de alimentatie, si sa nu te superi dar asa este, trebuie si o fata.

| bestia a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un medic ginecolog, in prima faza, sa iti identifice eventualele probleme ovariene (din ceea ce ai descris tu asta pare a fi), si sa iti dea un tratament adecvat.In ceea ce priveste pilozitatea, incearca sa o mai suporti pana ce iti rezolvi problema din interior, deoarece, mai apoi, poate disparea fara sa fii nevoita sa apelezi la ceara, lama, etc.Toate cele bune!

| larisag a răspuns:

Buna,
Poti consulta un medic de specialitate, care este in masura sa iti prescrie medicamentul potrivit, sau poti incerca un produs natural de care am auzit numai lucruri bune de la cei care l-au folosit, fiind un bun si eficace remediu.In link-ul de mai jos poti citi detalii suplimentare referitoare la el http://www.tratamente-boli.com/......activ.html
Sanatate multa si o zi buna!

| mimisor a răspuns:

Buna seara
degeaba poti sa incerti toate cremele insa fara folos...am avut de 6 ani acnee.si in ani astia am incercat de la maimuta la dermatolog...insa am constatat ca era dereglare hormonala
am incercat 2 luni sapunul cu sulf care este foarte bun
plus cate 4 ore pe saptamana sport
si alimentatia care conteaza foarte mult
fara lapte, dulciuri, paine, prajeli. etc... efortul e mare dar garantez ca merita

| mimisor a răspuns:

Si am uitat sati zic nu crede in prostiile cu cremele lor care le vezi... fara folos sunt toate doar sunt inventate sa scoata profit.si razultate... 0, 00%
alimentatia, sportul, si o invingi