| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor! Am 14 ani si am problema cu cosurile (acnee). Am folosit Zynerit, Brevoxyl, diferite geluri si sapunuri si nu au avut efect. In prezent folosesc Skinoren ( de 1 luna ) si cosurile continua sa apara! Sunt constient ca le am de la pubertate, dar vreau sa ameliorez situatia pentru ca am cosuri pe toata fata. Ce ma sfatuiti sa mai incerc?

Răspuns Câştigător
| SensiBlu a răspuns:

Valentin explică:
Nu storc cosurile niciodata. Si de spalat, spal fata de 3 ori pe zi cu apa calda si o las sa se usuce singura ( nu o sterg ). poate ca te speli de prea multe ori pe zi e de ajuns dimineata si seara pentru ca spalandu-te atat de des nu faci de cat sa aceentuezi aparitia sebumului si asa iti vor aparea si mai multe

7 răspunsuri:
| inginer a răspuns:

Incearca 2 chestii care, cel putin nu au cum sa iti faca rau. Nu te mai da cu nimic pe fata. Nu folosi nici macar sapun, ci spala-te de cateva ori pe zi bine cu apa caldutza. Eu, desi am trecut de mult de pubertatate, de cum dau cu sapun cum ma umplu de cosuri. Si manaca timp de 2 saptamani in fiecare dimineata cate un guguloi de drojdie proaspata, cat o nuca. E scarboasa, asa ca va trebui sa o faci rotocoale mai mici si sa le inghiti cu cate o gura de apa. Nu pune mana pe fata si evita sa umbli prin praf. Schimba des prsopul de fata si fata de perna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea, ai folosit prea multe creme, tratamente. Mai lasa tenul sa respire si nu le mai stoarce. 1-2 luni incearca sa nu te mai dai cu nimic pe fata. Te speli dimineata si seara cu un sapun bun (de preferat, dove deoarece lasa pielea foarte fina) si pe parcursul zile folosesti servetele umede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consulta un alt dermatolog.Si fiica mea a folosit ce folosesti tu si i-au facut mai mult rau.

| Laly_5095 a răspuns:

Buna.scuze ca intru asa pe tine dar am citit ca folosesti skinoren.si nu faci bine deloc.SI eu l am folosit si nu este bun de nimic ba mai mult risti sa te umplii mai tare de la el. Mie mi-a trecut acneea cu ERIDOSIS(sunt servetele cu antbiotic)care sunt ft bune dar pb e ca la noi in Romania nu se gasesc ci in Spania. dar te pot ajuta sa le primesti prin curier rapid daca vrei uite id meu daca vei avea vreodata nevoie laurablu3.salutari

| Laly_5095 a răspuns:

Va recomand ERIDOSIS eu am scapat de ele si le-am spus tuturor care au probleme cu acneea de ele.

| Valentin_7540 a răspuns:

Nu storc cosurile niciodata. Si de spalat, spal fata de 3 ori pe zi cu apa calda si o las sa se usuce singura ( nu o sterg ).

| Valentin_7540 a răspuns:

A, am uitat sa precizez, le am de 3 ani ( de la 11) si nu vor sa se linisteasca, ies in continuu. sad