| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, as avea o intrebare cu privire la legea 61 / 91 referitoare la ordinea si linistea publica ...Mai exact la articolul 2 paragraful 25/26 ( 25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22, 00-8,00 si 13, 00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestorawinking la un nivel mai ridicat in intervalul orar 15-21 de exemplu. cand nu sunt orele de liniste, si vecinii cheama politia, acestia au dreptul de a-mi da amenda, tinand cont ca in art 26 se specifica orele de liniste? Poate nu am inteles eu bine legea. Astept raspunsuri. Multumesc!
Mentionez ca astazi in jurul orelor 19:00 m-am trezit cu jandarmii la usa si mi-au dat avertisment verbal.

Răspuns Câştigător
| gRasuPCH a răspuns:

Daca faci in bloc nu. daca ai un spatiu inchiriat da. daca stai la bloc faci o lista si te duci la toti locatarii si iti semneaza si ei daca sunt de acord. da-mi si mie o fundita merci big grin

2 răspunsuri:
| gRasuPCH a răspuns:

De la ora 22:00 la ora 7:30 sau 8:00 este ora de liniste, dela ora 13:00 la ora 17:00 ora de liniste daca in intervalul acesta faci zgomot : bati cuie, faci gauri cu bormasina, dai muzica blana, faci party (trebuie inainte cu 1 zi sa anunti si u locatarii) da la al 2 lea sau al 3 lea avertisment primesti Amenda intre 5-10 milioane am avut si eu aceeasi problema cu cei de deasupra mea si acum am aceeasi problema dar cei de sus lucreaza in politie. eu am facut 5 plangeri la politie si nimic. da e logic sa vina la orice ora pana la ora 21:00 cat mai sunt in program sectoristii de zona : daca te.am ajutat te astept cu o fundita

| tzapu94 a răspuns (pentru gRasuPCH):

Am auzit de asa zisa autorizatie care iti da voie o noapte sa faci cata galagie vrei.am impresia ca se poate lua de la primarie. cred. dar nu stiu cam cat ar costa