| asasinkrid a întrebat:

Bună seara dragi utilizatori ai site-ului TPU.ro.Nici nu știu cu ce să încep, cert este că sunt foarte supărat și m-am gândit să recurg la gesturi dramatice și anume (moartea) de ce? ei bine veți afla imediat.M-am născut pe data de 23 august anul 2000, părinții nu m-au vrut,m-au aruncat de colo,colo, în prezent cu mama numai țin legătura iar cu tatăl de când mi-a făcut buletinul nu l-am mai văzut față in față, ce-i drept am mai vorbit cu el dar foarte puțin. Revenind,am fost crescut de bunica mea si de cei doi unchi ai mei (mătușimea și unchimiu). Încă de mic simțeam ceva în neregulă,eram privit de cei doi diferit, practic nu-i interesau de mine, doar bunicămea avea grijă de mine și mă ocrotea, îmi spunea să-i las în pace că o să treacă că au și ei supărări.Decând eram mic nu-i prea interesa viata mea dar acum ajuns la vârsta adolescenței m-au abandonat, practic au uitat de mine și mă simt foarte știți și voi cum. Mătușimea mă sună odată pe zi, dacă și atunci sunt unele zile în care nici nu mă sună iar celălalt mai deloc.Îi înțeleg na..au și ei copii mici este greu...dar asta nu înseamnă că trebuie să uităm de cei dragi. Eu am fost genul de copil timid, mai retras căruia i-a plăcut să învețe acolo un minim, cât să nu fiu ultimul prost să am și eu cateva cunoștințe făceam toate astea pentru bunica mea cât și pentru ei să fie mândri de mine. Un timp am locuit alături de mătușa mea și de soțul ei dar situația s-a schimbat după nu știu ce conflict a apărut și i se părea ei că eu eram de vină așa că pe mine si pe mama ei (bunicămea) ne-au azvârlit într-o casă vai de steaua ei și ne-au lăsat acolo. În ziua în care ne-am mutat vreau sa spun că, ne-au lăsat cu toate lucrurile în stradă, ne-au cumpărat niște conserve de pește și din ce îmi aduc eu aminte mai aveam 4 lei in buzunar și m-am dus și am cumpărat pâine, nici bani de pâine nu ne-au dat. Nu mai spun că, casa nici uși nu avea, nici parchet, nici geamurile zidite prea bine, nici clanță la ușa principală nu exista.

De asemea lucrările se făceau pe parcurs, de asemenea nici cablu, internet nu am avut 1 an si jumătate, un chin să stai în asemenea casă, nu mai spun că era martie și in luna asta în zona aceasta se face focul zdravăn, pe scurt am îndurat batjocura copiilor, frigul, foamea și multe altele. Atunci eram mic, nu prea puneam preț pe lucrurile materiale sau pe haine sau pe orice altceva. De la vârsta de 14 ani am descoperit un hobby și anume gaming-ul, din desineță reiese că îți trebuie un calculator decent, ca să te joci și tu și le-am propus să îmi cumpere și mie un calculator decent să pot să mă joc și eu (al meu se stinge dacă mă joc orice joc, eroarea se numește BlueScreen și este de la placa video), nici nu s-a pus problema de așa ceva, mi-au făcut un scandal câteva replici ar fi:" Eu cand eram de vârsta ta nici nu aveam ce ai tu ", adică o casă care se dărâmă pe tine să înduri frigul, să nu ai ce mânca în unele zile. Dar ceea ce mă enervează este că tot ei au bani pentru orice altceva, au parfum de firmă, mașină (audi A6), haine de firmă, telefoane de ultimă generație (Iphone 6, Galaxy S5) deci bani au, mie îmi dau doar resturile lor. Să nu întelegeți că mie îmi dau Iphone 5 sau 6, nu pe acelea le vând și își cumpără tot ei altceva. Eu de 6 ani de zile stau cu calculatorul pe jumătate de masă, cu mașina de spălat, frigiderul în aceeași cameră, nu am o cameră a mea asta na mă întristează deoarece văd și eu la alți copii de vârsta mea că ei au, eu nu am mă simt naspa. Si când te gandesți că nu ceri ceva imposibil și că alți părinți își ajută copiii cu ce pot ei un exemplu bun ar fi un băiat de la mine din clasă care la varsta sa de 15 ani, nu știe cât face 6x5=30,el spune că face 7, 8,9, dar tot el are lucruri mai bune de 100 de ori ca ale mele acestea ar fi: Telefon, Tabletă, PC-3.000 de lei, Televizor full HD, camera lui, casă frumoasă. Și mă gândesc cu ce am greșit eu, de ce sunt tratat în așa fel, că am fost cuminte, am învătat, mi-am văzut de treaba mea? Eu de ce nu pot avea ce au alții, de ce toți proșții care nici să lege o frază au tot ce vor? În unele zile chiar m-am decis să mă sinucid. Termin cu toți, scapă toți deoarece și asa sunt cam în plus, practic ce a rămas pe țeavă, singurul lucru care mă împiedică să fac asta este bunica mea, dar cât de curând o voi face și gata..Multumesc pentru ascultare chiar simțeam nevoia să mă descarc.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| CVane a răspuns:

Daca doresti sa discuti cu cineva, trimite-mi un mesaj privat cu facebook-ul tau.

| MariaMagdalena1046 a răspuns:

Moartea sa stii ca nu e o solutie ori cat de greu ar fi, imi pare rau pentru tine, fii puternic si demonstreza-le celorlalti ca in ciuda obstacolelor vieti ai putut sa te tii tare, nimeni nu e perfect, nimeni nu are o familie perfecta asa ca ai grija de tine.happy

| Naghy a răspuns:

Baiatul meu eu la 14 ani lucram in abator ca necalificat pentru ca mama sa poata sa cresca pe cei doi fratii iar cand fratii au crescut mi-au bagat-o direct in gura pentru ca TAtal meu se omorâse singur nu pergepe lucruri din nestiinta ca-ci nu vei intra cu cei drepti la un loc si nici la Dumnezeu nu vei ajunge pentru ca canoamele bisericesti spune cei ce recurg la as lua viata singuri le sant interzisa intrarea in biserica si chiar si szlujba de...Este un gest gresit mergi mai departe luptate cu viata munceste nu lasa netul sa-ti inbonlavesca creieri