| Fjordneddey a întrebat:

Buna seara TPU! Este asa dificil sa traiesti cu Aspergers. Cand trec pe langa oameni straini/apropiati cred ca sunt "arogant" si "nesimtit" o mare parte din cauza fapului ca nu fac eye-contact si ma uit in pamant ori ma prefac ca ma uit la o masina, la un copac... sau ma uit drept in fata, fara sa-i privesc. Sincer, nu stiu daca am sindromul Aspergers sau autism "clasic". Am vazut copii cu autism care nu isi pot controla ticurile si care daca ii intrebi ceva, de abia iti pot raspunde. Eu nu mai am ticuri sau chestii de genul asta. Dar in copilarie aveam foarte multe ticuri si imi spuneu copiii ca sunt retardat...
Acum inteleg, pe deplin, de ce spuneau ca sunt retardat si de ce nu ma simteam asa. Daca va vine sa credeti, am reusit sa obtin permisul de conducere (cat. B). Mama imi spune ca un autist nu are cum sa obtina permisul de conducere. Si are dreptate. Adevarat in cazul celor care au autism "sever sau mediu", dar eu cu Aspergers, pot sa invat o multime de lucruri, as spune ca pot invata si face aceleasi lucruri ca o persoana neurotipica. Majoritatea problemelor pe care le am sunt in sfera sociala.

Ce tips n' tricks imi puteti da in aceasta sfera sociala? Precizez ca am 20 de ani.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand mergi la un medic psihiatru sa te consulte si sa-ti puna un diagnostic clar si corect, fiindca tu ai ajuns la varsta asta, nestiind ce ai de fapt.
Abia dupa aflarea diagnosticului, vei primi sfaturi si tratament care te vor ajuta sa te adaptezi situatiei si sa lucrezi la imbunatatirea ei.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te-as sfatui sa mergi la medic, nu sa iti pui asa diagnostice in functie de ce citesti pe google.La anii astia ar trebui sa fii mai matur de atat.Iar daca ai fost hartuit de alti copii si ai ajuns sa crezi insultele lor, care te urmaresc inclusiv acum la maturitate, cauta sa mergi la psiholog.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu trebuie niciodată să iei în seama oamenii care te trag in jos,fie ei și părinții!
Indiferent de problemele pe care le ai sau nu le ai, meriți să fii un om normal,tratat normal, nu marginalizat,însă păcat că mulți și înțeleg asta happy
Ca un mic sfat:Fă ceea ce e mai bine pentru tine și evită oamenii negativiști, bârfitori și răi, nu meriți, nici tu și nici alții, sa stați prin împrejurimi cu ei, pur și simplu nu are rost.
Poate e puțin off topic, însă am observat ca oamenii cu greutăți sunt mult mai ok, decât restul lumii și e păcat să se piardă prin mulțime acești oameni!

| Cornel1078888 a răspuns:

Asperger syndrome (AS), also known as Asperger's syndrome, is a neurodevelopmental condition characterized by significant difficulties in social interaction and nonverbal communication combined with restricted and repetitive patterns of behavior and interests.[5] The syndrome has been merged with other conditions into autism spectrum disorder (ASD) and is no longer considered a stand-alone diagnosis.[10][11][12] It was considered[13] to differ from other diagnoses that were merged into ASD by relatively unimpaired spoken language and intelligence.[14]

Adica ti-ai facut-o cu mana ta. Mai lasa telefonul si retelele de ''socializare'' si traieste in lumea reala!