| Myname1233 a întrebat:

Buna seara TPU, sunt o adolescenta de 14 ani si nu stiu ce sa mai fac, nu inteleg de ce ma simt asa de la varsta asta, am fost diagnosticata cu depresie de cam pe la 8 ani,niciodata nu am reusit sa cred cand cineva mi-a spus ca ma iubeste,mereu cand am fost mica am fost neglijata de parintii mei, am parinti divortati si tatalui meu nu i-a pasat niciodata de mine,in schimb tatal meu vitreg a facut totul mai rau,a fost mereu aspru cu mine, ba chiar folosea violenta si un ton ridicat constant la mine, mama mea i-a permis sa imi faca toate lucrurile astea si ma simteam tradata.Acum,in fiecare zi incep sa plang pur si simplu chiar daca nu am patit nimic in ziua respectiva, am avut multe ganduri sinucigase dar ceva tot ma tinea in viata, speranta ca poate o sa gasesc fericirea din nou.Nimeni nu intelege prin ce trec si imi spunca cer atentie sau nu ma iau in serios pentru ca spun ca sunt prea mica, iar la sfarsitul zilei nu reusesc sa rezolv nimic.Mereu ma intreb: Care este rostul? Sau pur si simplu simt un gol in interiorul meu pe care nu pot niciodata sa il umplu,ma duc la psiholog dar lucrurile nu merg bine si sincer nu ma ajuta,parintii mei sau toata familia mea in general nici macar atat,la scoala am rezultate destul de bune dar nu ma integrez in societate si toata lumea rade de mine pentru depresia mea spunandu-mi cuvinte ca si "emo" "depresivo" sau chiar spunandu-mi sa ma omor,dupa ce i-am zis mamei mele, nici ca i-a pasat prea mult si acum le foloseste si ea asupra mea. Tot ceea ce fac e sa ascult muzica, stand in gandurile si lacrimile mele gandindu-ma la toate lucrurile existente si rostul vietii.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori rostul vietii tale este sa traiesti frumos, sa te dezvolti mental si fizic bine, sa inveti la scoala foarte bine ca sa iti faci un viitor si o cariera buna.
Mai poti face un sport, ca sa iesi din starea de depresie si singuratate in care esti si totodata sa te ajute sa te dezvolti frumos si armonios la trup.

Mergi la un club sportiv si alege-ti un sport pe care sa-l practici, fiindca te va ajuta enorm sa iesi din plansul inutil in care te afunzi zilnic si totodata te va ajuta mental, sa-ti revii.

Inceteaza sa mai faci ce tot ce faci acum si te duce spre rau: adica sa stai inchisa in casa, sa asculti muzica si sa plangi.
Iesi afara!
Bucura-te de soare, de prieteni, de colegi, vecini, viziteaza-ti bunicii si rudele, du-te la strandsau la garla sa inoti, ia bicicleta si plimba-te, fa ceea ce un copil e 14 ani face, bucurandu-se de viata.

| Myname1233 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru sfaturi, o sa incerc totul!

6 răspunsuri:
| Jessica1235 a răspuns:

Probabil te-ar ajuta mult dacă nu ai mai petrece atât de mult timp cu cei care ți-au făcut rău sau cu care nu te simți bine.

Încearcă să stai cu persoanele lângă care te simți bine, să începi un sport sau o activitate care-ți place, când vine cineva și vrea să vorbească cu tine încearcă să te deschizi puțin, chiar dacă te vor răni cu timpul o să înveți să-ți dai seama cum sunt oameni și dacă poți avea încredere în ei. Sau poți încerca să te bagi tu în seamă cu unele persoane care par mai de treabă.

Un alt sfat ar fi să mergi la un psiholog ca să te descarci de tot ce ți în tine. Tot ceea ce ți în tine te ține oarecum pe loc și te face nesigură și nefericită.

Toate lucrurile care ni se întâmplă în viața pot fi luate ca o lecție.

Sper să reușești să-ți revii în totalitate happy

| Myname1233 explică (pentru Jessica1235):

Multumesc mult pentru tot si pentru timpul dedicat!

| Jessica1235 a răspuns (pentru Myname1233):

Cu drag happy

| alexandradlr a răspuns:

Ai probleme grave dacă e asa și poți sa le rezolvi chiar tu dacă lucrezi cu psihicul tău. Trebuie sa fii tare și sa fii conștientă de valoarea pe care o ai tu și sa mergi înainte. Poți încerca să socializezi mai mult și sa faci activități care te fac fericita. Poate ca cineva din familia ta te poate ajuta, un unchi un var un frate un naș sau oricine trebuie sa fie cineva, chiar și bunicii. Dar trebuie sa fii tare și sa conștientizezi ca ai o valoare și nu te afectează cu nimic ca îți zice ala ca ești emo sau sa te omori. Tu trăiești pentru tine, îți faci viata ta și foarte important sa înveți bine ca să poți avea un viitor luminos. Faptul ca părinții tăi au fost mai duri sau mai dezinteresați o sa te facă o persoana puternică.

| Myname1233 explică (pentru alexandradlr):

Multumesc,o sa incerc mai mult.