| xToToShelx a întrebat:

Buna seara tuturor.
(mai intai imi cer scuze daca am postat intrebarea gresit dar nu stiu unde altundeva sa o postez). As vrea, daca se poate, sa imi raspundeti la o intrebare. Dar mai intai sa va povestesc ce mi s-a intamplat. Acum aproape doua saptamani, mama mea a decedat de atac cerebral. Avea 49 de ani iar eu am 16 ani. Eram doar noi 2. Din pacate am vazut absolut toata faza si inca mai am. cand stau pe ganduri. imagini si sunete cum se sufoca in fata mea dar nu asta e important. Problema e ca s-a intamplat aproape de craciun si stau si ma gandesc ca am avut, oarecum o premonitie ca mama mea va deceda undeva aproape de craciun dar ma asteptam sa fie cand implinea 70-80 de ani, nu sa ma lase asa la doar 16 ani. Si intrebarea sau nevoia de ajutor vine aici. Nu vreau sa ma sinucid doamne fereste. dar ma simt de parca locul meu nu e aici, locul meu trebuie sa fie langa mama. Inca nu realizez ce mi s-a intamplat. Stiu ce mi s-a intamplat dar nu realizez. Tot am impresia (Eu m-am mutat la matusa mea) si eu si matusa mea ca mama trebuie sa vina de undeva dar nu stiu de ce. Probabil e inca starea aceea de soc. Nu vrea sa intru in depresie si am nevoie de ajutor oarecum. Pur si simplu nu mai am lacrimi. Nu mai pot sa plang. M'am inchis in mine. Ma inchid tot mai mult pe zi ce trece in mine si stiu ca nu e bine si incerc sa vorbesc cu prietenii, cu familia ce mi-a mai ramas dar nu pot. Daca cineva ar dorii sa'mi dea un sfat sa sa vorbim, sa imi lase aici sau intr'un mesaj priva id'ul lui/ei pentru ca...nu prea stiu ce sa mai fac. Multumesc ca ati citit toata povestea. Este mai mult si am sa explic mai in detaliu pe mess. Multumesc inca o data si o seara buna.

4 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Vei trece peste asta.
Te va ajuta Dumnezeu.

| onasis1961 a răspuns:

E greu! Am înţeles că nu ai nici tată.Ai o vârstă fragedă si este dificil să trezeşti al nimănui,fără sprijin fără ajutor,fără un sfătuitor,fără îndrumător.Cât de mult te-ar iubi mătusea,nu este ca dragostea de mamă.Tu trebuie să te întăreşti gândindute că aşa a fost să fie, aşa a dorit dumnezeu, să te decurci din adolescenţă cu propriile puteri.Dar, sigur timpul le va ordona pe toate şi trebuie să gândeşti pozitiv, să ai încrederea că va veni soare şi pe strada ta. Multă sănătate şi încredere în viitor!

| LolaLollita a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, e intr-adevar o situatie grea si ai nevoie de tot sprijinul pentru a o depasi. Trimite-mi un mesaj si lasa-mi id-ul tau daca vrei sa vorbimhappy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Ne pare extrem de rau pentru situatia in care te afli si stim cat de dificil iti este.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!