| Anonimae2013 a întrebat:

Simt ca prietenele ma tradeaza.La inceputul anului scolar pana acum eram prietena foarte buna cu o fata(din clasa, toate fetele din text sunt din clasa). Apoi intra peste noi doua o alta fata care se hizilea, nu. E lasa sa terminam de vorbit.se tinea numai dupa mine.ma cam enerva dar nu puteam sa-i spun in fata, e noua in clasa, din alt sat.Asa ca mi-am propus sa stau numai cu baietii, dar ei chiar si la varsta asta se gandesc la joaca toata ziua.Doar 2 dintre ei sunt mai interesanti.stateam numai cu ei.Am uitat sa scriu ca am mai facut asta pentru ca acea fata cu care stateam tot timpul nu mai statea cu mine. Apoi am vazut ce s- a intamplat.Ea statea cu alta fata,in jurul careia "se invart" toate celelalte fete sau cel putin vor. Voiam si eu,dar nu prea puteam pentru ca celelalte fete se bagau peste mine cu vorba,nu-mi raspundeau la intrebari,parca nu existam cand eram cu ea(fata tare).Ei bine, ea incerca sa stea tot timpul cu fata tare iar cand ma vedea o imbratisa, se ingrijora de sanatatea ei.M-as fi bagat si eu, dar erau si celelalte fete cu ea.Intr-o zi erau numai ele doua fara celelate. oportunitatea perfecta ca sa ma bag.zis si facut.noi trei mergeam la magazin peste drum de scoala.vechea prietena intreba mirata "vine si ea cu noi?".ea a raspuns " da, ce are?".asa m-am imprietenit cu ea ff bine.pacat ca 2 zile a tinut.vechea prietena s- a transformat in genul de celelalte fete care ma excludeau.asa am ajuns sa stau singura.cu baietii nu mai stau,nu mai vor sa stea cu fete, ii inteleg.vor sa vorbeasca intre ei, baietii. fata noua cu care a inceput totul normal ca nu vreau sa sta u + ca vorbeste doar prostii.vechea prietena s-a transformat intr-o scorpie ca celelalte.dar fata tare e perfecta. vrea sa stea cu toata lumea inclusiv cu mine.pacat ca o iau cu vorba si celelalte.Deci,eu as vrea sa fiu prietena cu fata tare datr nu prea pot.Ce-as putea face?

1 răspuns:
| Pearl01 a răspuns:

Buna. Complicata povestea cu fata tare, fata veche, fata noua...
Sa stii ca multor fete li se intampla asta, sa fie excluse dintr-un grup. Intr-o clasa, tot timpul trebuie sa existe o fata populara care se intelege bine cu majoritatea fetelor. Ce sa zic, nu sta izolata ca mai rau iti faci. Le poti confrunta pe celelalte prietene, sa le intrebi direct: ce motive au sa se comporte asa cu tine, de ce in trecut erati ok si acum nu mai sunteti etc sau poti juca teatru. Adica sa te faci ca nu-ti pasa, sa fi indiferenta, sa te bagi si tu in seama cu celelalte, mai ales cu fata populara, sa razi, sa glumesti si cu cu ele. Schimba placa, comporta-te ca si ele, ba te bagi in seama cu toata lumea, ba doar cu anumite fete. Trebuie sa fi tare si puternica si sa nu pui la suflet. Fetele in ziua de azi sunt ff rele si nepasatoare, fiecare isi priveste interesul, ar trebui sa ti-l privesti si tu si sa fi numai pentru tine. Incearca asta, poate iti va fi mai bine, trateaza cu indiferenta ceea ce vine din partea lor si nu mai pune la suflet. Si cel mai important: razi, zambeste si da-le peste nas.