| anne0006 a întrebat:

Stie cineva un site pe care pot gasi un dex istoric online? sau cel putin stie cineva cu siguranta ce inseamna "domeniu feudal"? Daca stiti spuneti-mi si mie va rog mult!

Răspuns Câştigător
| coolestpageer a răspuns:

S. m. Stăpân de pământ; mare proprietar de pământ. 2. Adj. Care aparține feudalului (1) sau feudalismului, privitor la feudal sau la feudalism, specific feudalismului. ◊ Orânduire feudală = feudalism. [Pr.: fe-u-] – Din it. feudale, fr. féodal. sper ca te-am ajutat.BAFTA!