| ioana14 a întrebat:

Buna stie sa iti spuna si mie cineva cum se realizeaza relatia dintre titlu si poezie ...help (FUNDA)

Răspuns Câştigător
| mya27 a răspuns:

1 explica titlul(din ce este compus, ce reprezinta...etc.)
2 scrie principalele imagini artistice(vizuale,motorii, auditive, olfactive) si comenteazale
3 enumera in jur de 4-5 figuri de stil(diferite) si explica doua dintre ele
cam asta-i tot; nu trebuie sa scrii prea mult
sper ca ti-am fost de ajutor happy

4 răspunsuri:
| splash132 a răspuns:

Depinde mai intai de poezie, pentru ca pot fi poezii(gen cele din avangarda) in care titlul nu are nicio legatura cu ideea poetica.deci ai vreo anumita poezie?

| ioana14 explică:

Da poezia in mijlocul verii de george cosbuc:d

| ioana14 explică:

In miezul verii scuzebig grin

| splash132 a răspuns (pentru ioana14):

Pai nu e o poezie complicata. poti sa spui in primul rand ca titlul reia ideea poetica a poezie si anume descrierea anotimpului vara,si fiind un pastel predomina tehnica descriptiva, ochiul autorului surprinzand tot ceea ce misca,,, bla bla happytongue