| Gabyzuza2000 a întrebat:

Buna stiti cumva o metoda sa scap de cosuri? Help.

5 răspunsuri:
| FineBroAndy a răspuns:

Seara,înainte să adormi, dă-te cu miere şi scorţişoară în zonele afectate şi dimineaţă spală-te pe faţă.Are efecte destul de rapide big grin

| Fernando9Torres a răspuns:

Renunta la:
-Ciocolata
-Margarina
-Fast food(sau daca iti faci acasa friptura, sau orice e mai prajit)
-Coca-cola, pepsi, etc
-Inghetata.
Spalate pe fata tot la 20-30 min, si mai repede(10-15,eu cand imi aduceam aminte ma spalam)
-Du-te si intreaba la farmacie pentru sapunurii anti-acnee
-Viziteaza un dermatolog!

| pietrean a răspuns:

Nu se poate spune,ca ar exista o metoda, un produs anume, ca sa scapi de cosuri(acnee).
De obicei, la varsta ta, hormonii isi cam fac de cap.Baietii,pot scapa de acesta pacoste, cam in jurul varstei de 18 ani, iar fetele, ceva mai tarziu, cam pe la 25-30 de ani.
Depinde si de felul cum iti intretii tenul(igiena personala),de alimentatiede mediul inconjuarator.
Cel mai bine, ar fi un consult dermatologic, ca asa, poti alege diverse produse farmaceutice, care pot sa nu-ti fie de folos.Pana nu scapi de pubertate, asta e! Igiena, alimentatia, ar fi cele mai importante!

| under89 a răspuns:

- Folosește aspirina. Mărunțește 2-3 aspirine și adaugă puțină apă (foarte puțină), apoi îți dai în acele zone. Stai 15 min, după care te ștergi cu ceva uscat (prosop) și te speli cu apă.
- Soluția Zineryt.

| Al18 a răspuns:

Da te cu Baneocin unguent. E 12lei cam asa in farmacie.