| ommay a întrebat:

Buna, știu ca e o întrebare absurdă, dar consilierul scolar te ajuta doar cu probleme legate de școală sau te poate ajuta si cu probleme personale de acasă? Nu reușesc sa ma mai înțeleg cu părinții, mereu in casa mea este un scandal si simt ca pe zi ce trece cedez psihic din ce in ce mai mult, sunt intr-o depresie continua de câțiva ani si îmi este foarte greu sa învăț pentru școală chiar daca 70% din timp mi-l petrec invatand, pur si simplu nu am motivație si îmi este foarte greu sa fac o grămadă de lucruri pe care le făceam înainte de depresie. Părinții mei știu asta pentru ca obișnuiam sa merg la un psiholog acum doi ani doar ca mi-au întrerupt ședințele spunând ca totul este din cauza telefonului chiar daca nu e asa. Am incercat sa vorbesc cu ei ca sa merg din nou la psiholog dar mereu cand deschid vreun subiect despre sănătatea mea psihica ajung sa dea in mine si sa îmi spună lucruri care sunt destul de dureroase pentru un copil sa le audă din partea părinților si altele cum ar fi ca de ce eu imi permit să vorbesc de psiholog dar nu-mi permit sa iau un opt la matematica. Din cauza părinților nu am prieteni, nu ma lasa sa ies pe afară, doar o data la doua luni si cand o fac, ma lasa doar doua ore (ies singură)...mulți din clasa mea rad de mine ca sunt antisociala si ca nu vorbesc, dar mereu acasă mama îmi spune ca daca vorbesc cu copii o sa mă creadă o ciudată pentru ca am un stil diferit fata de al lor si ma face sa cred ca are dreptate ca nu trebuie sa vorbesc cu alții ca sa nu rada de mine mai mult decât o fac, dar in același timp eu chiar vreau sa vorbesc cu oamenii, îmi place sa comunic, am atâtea lucruri de zis dar nu am cui. Simt ca nimeni nu mă înțelege si eu vreau sa fiu înțeleasă măcar de cineva. Chiar am nevoie de ajutor si am tras concluzia ca probabil as putea vorbi cu consilierul școlar din moment ce ai mei nu vor sa auda de un psiholog, dar nu știu daca ajuta si cu probleme de genul...mă scuzați, dar chiar simțeam ca trebuie sa spun cuiva despre asta, mulțumesc

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Da, vorbeste cu consilierul scolar atunci cand ai posibilitatea, caci e posibil sa te indrume spre un psiholog de la alta scoala in caz ca voi nu aveti unul.Si nu trebuie sa platesti nimic din moment ce inca esti eleva.Sau poti suna aici :
https://www.116111.ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca e posibil ca parintii tai sa ascunda ceva? Intotdeauna s-au purtat asa, intotdeauna au fost nervosi? Ar trebui sa vorbesti cu consilierul scolar despre asta si poate iti vei putea imbaca parintii!

| Miruna333 a răspuns:

Nu sunt parinti, asta e clar. Cea mai buna decizie ar fi sa ii denunti. Acelea nu sunt conditii de trai. Suna la Telefonul Copilului, poti lua contact si cu politia. Aduna probe cand esti abuzata fizic si psihic. Tu nu ai ce sa schimbi, mediul este de vina. Iesi de acolo cat mai poti, ti-au taiat aripile si ti s-a oprit si dezvoltarea ca si adolescent

| Ilovedinero a răspuns:

Frate.Nu rade nimeni de nimeni.Am o prietena, are un defect la gura.Ma chinui cateodata sa inteleg unele cuvinte insa. suntem cele mai bune prietene.Esti om normal, nu esti mai prejos decat nimeni.Esti un copil ca toti copii.Am o prietena cu care nimeni nu vorbea, pur si simplu nu vorbea cu nimeni insa, eu sunt o fire foarte sociabila, vorbesc si ma distrez si cu persoane pe care nu le cunosc si dupa ce am purtat 2 discutii cu ea. ne-am imprietenit grav. Vorbeste cu oamenii, intra intr-un grup care iti place, mergi la o sala de sport, mergi la un club sportiv, vei gasi persoane care vor avea obiective si veti vrea impreuna sa deveniti cea mai buna varianta a voastra.Nu este atat de greu.Totusi, iti recomand sa te indepartezi de parintii tai, fara suparare dar sunt toxici.Chiar dqca sunt parte din familia ta, trebuie sa-i respecti insa nu sa ii lasi sa isi bata joc de sufletul tau si de sanatatea ta mentala.Cu consilierul scolar da, poti vorbi orice lucru.Se numeste scolar penteu ca este in scoala dar este psiholog pentru copii. Poti linistita sa mergi si sa spui ce ai pe suflet

| Jermele a răspuns:

Ar trebui sa te ajute cu orice problema, ar putea fi cu diploma de psiholog sau asistent social.
Buna, si eu am absolvit facultatea de asistenta sociala in urma cu 3 ani, am citit situatia in care te afli, sa stii ca de cele mai multe ori parintii sunt cei care au nevoie de consiliere pentru ca ei nici macar nu realizeaza prezenta sau gravitatea problemelor pe care ei le cauzeaza in viata familiala, cat despre copii, majoritatea recunosc problemele din familie dar ei nu le pot rezolva pentru ca nu ei le fac, in majoritatea cazurilor copii trebuie sa construiasca sisteme de defensiva si aplanare a conflictelor gen: minti, raspunsuri simple sau faci si zici lucrurile care vor ei sa le auda ca sa fie bine cu gandul ca timplul le rezolva, doar ca timpul trece si ruptura se mareste, copii ajung oameni mari si parintii lor tot asa se comporta si pe langa toate astea isi asuma si reusita fiului/ficei (ei nu stiu punctul de vedere al copilului).

Poti merge la consilierul scolar (daca simti ca nu isi face treaba bine si ca e angajat doar pe pile, ca se practica des (eu de aia am renuntat la domeniu), cerei sa te indrume spre un ONG care te poate ajuta, de exemplu in Cluj, exista,, centrul de resurse pentru panti si copii''. Cred ca vei gasi si la tine in oras/zona ceva asemanator.

Solutia ideala ar fi sedinte de consiliere de tip familial, astfel si parintii tai ar mai invata ceva, din punctul meu de vedere tu deja ai raspunsurile la intrebarile pe care le ai si vad ca vrei sa gestionezi foarte fain situatia.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Drepturile_copilului
Pe link daca te uiti o sa gasesti 24 de drepturi, poti face un exercitiu si sa vezi cate dintre acestea iti sunt respectate.