| alinaioana12 a întrebat:

stiu ca nu este voie. dar am nevoie pentru examen.
Cum se rezolva problemele de acest gen( stiu sa le rezolv in modul meu, dar imi trebuie rezolvarea completa.si nu stiu sa explic)

Un fermier creste gaini si iepuri.Stiind ca daca le numara capetele obtine 20, iar daca le numara picioarele obtine 64, aflati cate gaini si cati iepuri are fermierul.

Dau funda!:d

2 răspunsuri:
| Stefanjust4fun a răspuns:

Presupunem ca are doar gaini:20 gaini=>40 picioare(deoarece 1 gaina=2 picioare=>20x2=40 picioare)
Restul de 24(64-40=24 de picioare) sunt ale iepurilor.
Stiind ca un iepure are 4 picioare, rezulta ca are6 iepuri(24:4=6 iepuri)
Raspunsul este:
16 gaini si 6 iepuri

| iulia199714 a răspuns:

Pi se rezolva cu sistem
notezi gainile cu x si iepurii cu y
si fiindca si iepuri dar su gainile au cate un cap fiecare prima ecuatiee o sa fie asta x+y=20
si u sti ca gainile au cate 2 piciore, iar iepurii cate patru deci a 2 a ecuatie o sa fie asta 2x+4y=64
si faci sistemu banuiesc ca sti sa il faci si o sa iti dea rezultatu:8 gaini si 12 iepuri sper ca ti-am fost de ajutor si ca ai inteles tongue funda?