| Anaiasisns a întrebat:

Sunt Ana, si m-am certat astazi cu BFF-ul meu. Eu si inca doua am fost BFF. Ne-am certat, eu ma certasem cu colega mea de banca hai sa o numim X, m-am certat cu X pentru ca un coleg mi-a luat penarul si cartiile si le-a ascuns, stiu da e o cearta prosteasca si eu dat vina pe ea pentru ca o mai facute, nu era prima oara laughing). Ea s-a suparat si impreuna cu cealalta BFF a mea, sa o numim Y au plecat in curte sa ma barfeasca, am mers dupa el si le-am zis ca imi pare rau si sa ma ierte dar m-au ignorat TOTAL, am plecat plangand in clasa, m-am intalnit cu colegii mei pe hol dar nici macar nu i-am ascultat si am plecat, in clasa eram eu si doua colege cu care nu prea am avut tangente dar nu erau tocilare, barfitoare sau mai stiu eu ce. Glumete asa cum sunt eu. Am iesit cu ele in gradina scolii, am dat nas in nas cu X si Y impreuna cu o colega si au zis ca ele sunt noile BFF si eu sa stau cu BFF mele care find in ghilimele colegele alea ale mele care s-au dovedit dragute si am stat cu ele. Am avut cu ele un grup BFF pe whatsapp dar am iesit din el.Ma barfesc iar Y nu ma mai suporta pentru ce i-am facut lui X. A fost pentru mine o certa prosteasca dar uite.ce sa fac. Toti colegii s-au comportat cu mine frumos si chiar mi-am dat seama ca am colegi faini in clasa si am vorbit cu ei. Nici nu observasem asta pentru ca stateam doar cu X si Y. Ce sa fac? Ma simt rau. Da-ti sfaturi.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

BFF - best *** friend?

| WaterDrop a răspuns:

Tine`te de scoala si fa`ti alte prietene.Te gandesti prea mult la ce nu trebuie.

| Gonrax a răspuns:

Să pleci de lângă X și Y și să-ți faci alți prieteni
(n-am înțeles nimic din postare dar csf)

| TheGreatPerhaps a răspuns:

In legatura cu notiunea de "BFF", aceasta nu exista cu adevarat. Prietenii adevarati - DACA exista - nu fac astfel de gesturi prostesti, nu te barfesc, nu se supara daca vrei sa-ti largesti cercul de prieteni. Cred ca e in regula sa vrei alaturi de tine persoane cu care sa rezonezi mai bine decat o faci cu restul, insa incearca sa gasesti acele persoane cu care ai principii asemanatoare, care te inteleg, care au macar o vaga idee asupra semnificatiei termenului "prietenie". In fine, incearca sa ai o atitudine relaxata, increzatoare, fericita, comporta-te frumos cu cei care merita, si mai ales, pastreza o oarecare distanta, rezerva, fata de fetele care pretind a-ti fi prietene, pentru ca tocmai acelea iti stiu toate secretele si slabiciunile. Poate e un sfat putin cam drastic, insa asta este realitatea ce ne inconjoara. Vorba aia: "Fereste-ma, Doamne, de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur!". Pupici! happy

| bobita23 a răspuns:

Fa ti prieteni noi! si incearca sa nu le mai bagi in seama pe x si y! indiferenta e baza in viata