| Biaaaa a întrebat:

Hei sad. Am o mare problema. Este vorba despre cateva prietene de ale mele whistling. Acum cateva saptamani a venit o noua colega (mentionez sunt clasa a -6-ea). Si eu am vrut sa ma inteleg bine cu ea. Dar am facut si eu cateva greseli, cum ar fi : am stat mai mult cu noua colega si nu am bagat-o in seama pe S. Si de cand a venit ea colega cea noua in clasa totul s-a schimbat intre mine si S. Deci inainte eu cu S nu ne-am certat niciodata! Dar de cand a venit noua colega eu cu S ne certam aproape in fiecare saptamana pentru niste nimicuri. Pana intr-o seara cand s-a produs un dezastru.Eu vb cu noua colega pe mess. Iar din nu stiu ce intrebare sa deschis subiectul : Eu o barfesc pe noua colega. Si acum noua colega ma crede o barfitoare iar cea mai buna prietena a mea S nu mai stie ce sa creada. Mie foarte frica sa nu o pierd pe S.Pentru ca tin foarte mult ea. Imi este ca o sora! sad.

Va rog ajutati-ma! Dau fundita! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| monyalexandra a răspuns:

Hmm... un pic cam complicat.Iti pot da cateva idei sper sa iti fie de folos.
Prietena ta S, eu cred ca ar trebui sa ii explici ca tu nu ai vrut sa strici prietenia cu ea deoarece tii foate mult la ea si voi nu v-ati certat niciodata pana acum, si acum ca sunteti certate te simti foarte rau, suferi ca ai suparat-o pe cea mai buna prietena a ta si iti pare foarte rau, si ar trebui sa ii explici lui S ca tu nu ai vrut sa inlocuiesti pe ea cu noua colega pentru ca tii la ea foarte mult, ci doar ai fost curioasa sa o cunosti si sa o ajuti sa se integreze in clasa sa nu se simta respinsa ca este noua, si sa ii arati ca tu esti deschisa unei prietenii insa nu la fel ca prietenia ta cu S, si de asemenea ai vrut intr-o oarecare masura sa le faci si pe ele doua prietene sa va ajutati reciproc la scola, insa sa nu va impartasiti secrete, secretele sunt doar pentru tine si S deoarece sunteti prietene demult, insa poate daca noua colega arata ca poate fii o buna prietena cu voi doua si va demonstreaza asta va puteti gandi sa o integrati in prietenia voastra, insa trebuie sa ma treaca un timp si trebuie sa discuti cu S inainte si sa o intrebi daca este de acord cu acest lucru, dar cel mai important este sa ii spui lui S ca ea este cea mai buna prietena si nu vrei sa o pierzi pentru ca tii foarte mult la ea si ca iti pare rau ca ai suparat-o si vrei sa fi-ti ca inainte.
Colegei noi ii explici ca dezastrul de pe mess a fost o gafa si ca tu nu esti barftoare si S poate demonstra acest lucru deoarece voi sunteti de foarte mult timp foarte bune prietene, si daca ai fii fost o barfitoare nu ai fii avut o prietena buna.
Sper sa te ajute sfatul meu, te rog sa imi spui daca este bun.
Bafta!

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De ce sa nu fiti toate 3 prietene?thinking
In felul asta impaci si capra si varzahappy

| AidaAmaranta a răspuns:

Oo mah, sti ca sunt colega tatongue. dc tai certata su S?smug

| Miha a răspuns:

Parca avem aceeasi poveste si mie mi s-a intamplat la fel numai ca eu eram in locul lui Sstraight faceeu i-am spus tot ce m-a deranjat...sunt prietena cu ea d la 3-4 ani si acum sunt cls8 deci ar fi fost o pierdere mare, i-am spus tot si si-a dat seama ca a gresit. cel mai corect ar trebui sai arati ca ti la ea si nu vrei so pierzi pentru un nimicstraight face incercati sa fiti toate 3 prietene, arata-i prietenei tale vechi ca o noua prietena nu poate interveni intre voi douawinking

| Beiibby a răspuns:

Buna, trebuie sa recunosc ca ai facut o mare incurcatura...:d Pai eu in locul tau le-as fi chemat pe amandoua prietenele si cea veche si cea noua ca sa zicem asa sa ne lamurim. I-as fi explicat prietenei vechi in cazul tau S ca tin la ea si imi este ca o sora si ca nu mi-am dat seama ca am lasat-o putin deoparte pentru cea noua si le-asi fi propus sa incerce sa se inteleaga ca sa putem fi un trio de invidiat :p Sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi spune'i ceva de genu sau mai bine scrie'i o scrisoare las'o in geanta ei si acasa o sa o citeasca sau cand o va vedea chatterbox :

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat intre noi
Eu am vrut sa fiu mai primitoare cu noua colega
Dar se pare ca ea nu a apreciat gestul
Imi pare rau ca ne tot certam, imi esti ca o sora, esti cea mai buna prietena a mea
Chiar vrei sa pierdem toate clipele frumoase doar pentru o greseala aiurita?
Tu ma cunosti cel mai bine, sti ca am avut intentii bune si nu am vrut sa ne certam.
Iti promit ca de acum o sa incerc sa nu mai las pe nimeni sa intervina intre noi, te rog m'ai da'mi o sansa.