| Onixuţa a întrebat:

Sunt clasa a 9a la profil uman, ştiinţe sociale. La ce materii voi da teze? Ce voi face în clasa a 9a la ROMÂNĂ, MATEMATICĂ, BIOLOGIE, CHIMIE, FIZICĂ, ENGLEZĂ, FRANCEZĂ? Dacă puteţi, daţi-mi şi un link cu programa clasa 9. Mulţumesc anticipat! Fundă!

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

La Stiinte Sociale, vei da teza la Limba Romana, Limba Engleza (daca aceasta este limba principala pe care o vei studia), Istorie/ Geografie (la alegere) si la Logica (in clasa a IX-a)/ Psihologie (in clasa a X-a)/ Economie (in clasa a XI-a)/ Filosofie (in clasa a XII-a). Materiile de baza sunt Limba Romana, Limba Engleza (daca este cea principala), Istoria, Geografia si Logica/ Psihologia/ Economia/ Filosofia. Matematica vei face doar doua ore pe saptamana, iar Biologia, Fizica, Chimia si Muzica le vei face doar in primii doi ani de liceu, cate o ora sau doua pe saptamana din fiecare. Vei avea 4-5 ore de Engleza sau limba de baza a profilului, printre care si un optional (Istoria si civilizatia britanica, Literatura engleza sau altceva similar), 4 ore de Romana, 3-4 de Istorie, 2-3 ore de Logica/ Psihologie/ Economie/ Filosofie si 2 ore din restul materiilor.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Programele pentru fiecare materie le găseşti la linkul :
http://programe.ise.ro/Programescolareinvigoare.aspx#

Toate cele bune.

| Hace a răspuns:

Eu am fost tot la uman si am dat teza la Romana, Engleza/Franceza (depinde care era limba I), Latina si la alegere Istorie/ Geografie. E posibil ca la stiinte sociale sa dai teza la psihologie sau logica. Eu am fost la filologie.