| miaumiau8888 a întrebat:

Bună! Sunt clasa a XI-a si am inceput sa invat pentru admiterea la medicina. Insa capacitatea mea de memorare e foarte proasta uneori si ma preseaza prea mult profa de chimie. Sunt o fire anxioasa si nu stiu cat de bine mi-i s-ar potrivi cariera de medic daca sunt asa emotiva. Imi place mult sa descopar lucruri noi in toate domeniile, de asta imi e asa greu sa aleg ce vreau sa fac, momentan desenez digital, cant la chitara, si ma interesez si pe domeniul de informatica, insa e nevoie de mult timp dedicat rezolvarii problemelor si nu am atata pentru toate... Nu stiu ce sa fac, medicina ma deprima foarte tare, si ma tenteaza programarea, la mate nu-s cea mai stralucita dar odata ce inteleg problemele as face in continuu. Cu fizica ma descurc foarte bine si retin usor. Sunt la mate-info si ma gandeam sa invat engleza foarte bine, pentru c1. Unde as putea da mai departe cu atatea pasiuni, unele de scurta durata?

Răspuns Câştigător
| iderspor a răspuns:

Deci sfatul meu ar fi sa te decizi unde vrei sa mergi mai departe gândindu-te doar la ce îți place ție si ce ți-ai dori sa faci/din ce ai vrea sa trăiești, deoarece de facultate depinde mult viitorul tău. Daca nu îți place/nu te descurci pentru medicina, nu contează, te poți orienta spre multe alte domenii.

| miaumiau8888 explică (pentru iderspor):

Ma gandeam la un domeniu in care sa exersez la mai multe deodata, de asta voiam sa ma interesez de informatica, design sau chiar creare de caractere 2d pentru jocuri indie...Arhitectura nu e ceva ce imi place asa mult, iar designul grafic se poate face si particular, nu neaparat cu o facultate. In schimb medicina imi inchide multe portite

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"invat pentru admiterea la medicina...momentan desenez digital, cant la chitara, si ma interesez si pe domeniul de informatica"

păi ar trebui să pui piciorul in prag: ori una ori... altele

| VoidEternal a răspuns:

Medicina mi se pare foarte grea, cu tone de responsabilitate. Și e o meserie care te erodează foarte mult ca om. In programare se câștigă bine dacă ești bun, nici acolo nu-i ușor, dar daca tot ai pornit pe drumul asta eu as continua pe el.

| iderspor a răspuns:

Buna! Si eu sunt într-o situație foarte similara, adică sunt la liceu de mate info, clasa a X-a; sunt printre cei mai buni in clasa la informatică si fizica; la mate si chimie ma descurc bine si unele lecții îmi plac atât de mult încât ma apuc sa rezolv probleme de placere. Am început pregătirea pentru DELF (am examenul la începutul lui martie), deși nu sunt atât de bun la franceza, si sunt mereu anxios când ma gândesc la asta. Alte pasiuni pe care le am sunt șahul, chitara, pianul si psihologia. La un moment dat am avut in considerare sa merg la facultatea de medicina pentru a merge mai departe pe psihoterapie, dar recent m-am decis sa merg la facultatea de psihologie. Si mi se destul de ciudat, pentru ca deși sunt la liceu de mate-info si ma descurc foarte bine la toate materiile, nu îmi plac si nu vreau sa merg mai departe pe un profil real.

| miaumiau8888 explică (pentru iderspor):

Bună! mersi de răspuns, mă regăsesc în multe vorbe pe care le-ai spus, și eu am avut problema asta pe a Xa, sa fiu anxioasa la anumite materii, dar am renuntat pentru ca imi afecteaza starea foarte mult, cu atat mai mult deciziile mele...Si eu am luat in considerare psihologia, dar e un domeniu foarte nou pe care nu il cunosc atat de mult incat sa imi fac o parere asa ca nu am stat sa ma gandesc prea mult la psihologie. Exact la psihoterapie ma gandeam si eu la medicina! Dar ma frustreaza foarte mult profesoara si timpul dedicat