| StefanaRoxana a întrebat:

Sunt clasa a9a si stau in gazda. De doua saptamani mi-a venit o noua colega de camera. La inceput, recunosc, ne intelegeam destul de ok(ea este cls a11a). Respectiva colega fumeaza si in prima saptamana m-a atras si pe mine si ea a hotarat sa punem bani jumate-jumate sa cumparam tigari. Am acceptat. Problema este ca m-a pacalit cu un pachet, m-a pus pe mine sa il platesc si dupa 2 tigari mi-a spus ca l-a pierdut asa ca am hotarat sa ma las si sa ii cer jumatate din banii de pe pachetul acela. Acum ea s-a imprietenit cu o fata care sta tot in casa aceasta dar in alta camera, chiar langa noi, care la randul ei fumeaza. Acum vin amandoua sa fumeze pe balconul camerei noastre (singura camera cu balcon) iar acolo eu imi tin hainele deoarece in camera nu avem dulap...iar dulapul acela de pe balcon nu are usi si fumul lor imi intra in haine. Plus ca fata din cealalta camera vine in camera noastra cand vrea ea fara sa bata la usa, fara sa anunte, ceea ce ma deranjeaza.
Eu sunt o fire mai timida-urasc asta la mine- si nu stiu cum sa le spun ca nu imi convine ca ele fumeaza pe balcon si uneori ma deranjeaza la ore tarzii cand vreau sa dorm sau la ore potrivite cand vreau sa invat. Adica gazda le da voie sa fumeze in baile mici (care sunt doua iar una este chiar pe etajul nostru) si pe terasa... Si ar mai fi despre aceasta colega ca imi tot imprumuta lucrurile. Oglinda, farduri, rujuri si nu stiu cum sa fac sa pot sa ii spun NU.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Simplu, faceti schimb de camere, iei tu o camera fara balcon si stai in liniste.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Faci curaj si le zici, ca doar nu o sa te omoare,

| NAT0 a răspuns:

Vorbești cu mă-ta și îi spui că ai o colegă de care-ți nu convine și vrei să te muți și gata, îi zici că nu te mai duci la liceu dacă nu te mută de acolo.

| Adiq a răspuns:

Iti faci curaj si le spui, maxim ti-ar spune ca nu se poate. Daca spun nu, incerci sa te muti.