| elena93 a întrebat:

Buna sunt Elena si vreau sa stiu ce acte imi trebuie sa plec in Barcelona cu avionu? Eu am 17 ani anul acesta fac 18 dar in august.Parintii mei sunt de acord.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti trebuie o hartie de la notar unde parintii tai sunt de acord ca sa calatoresti singura (trebuie sa fie firmata de ambi parinti). Pe langa acea hartie iti trebuie si buletinul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, art.30, ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care acestia isi dau acordul sa calatoresti in strainatate (Spania) si indica ca insotitor major personalul de bord. De asemenea ai nevoie de cartea de identitate. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elena93, nu mi-ai citit atenta raspunsul, am spus ca indica ca insotitor personalul de bord(stewardesa). Nu trebuie sa-ti faci probleme, daca i se spune cu ce vei calatori notarul public stie cum sa redacteze declaratia ca sa fie valabila. Cunosc ca, de obicei, se indica "personalul de bord din compania x, zborul abc, din data de --). Numai bine!

| elena93 explică:

Dar nu are cine sa ma insoteasca, ce fac?