| Lorela2999 a întrebat:

Bună! Sunt fată, am 20 ani. De ceva timp se întâmplă ceva ciudat cu mine. Cu câteva luni în urmă, am ieșit din prima mea relație lungă și serioasă. Asta a fost decizia mea să renunț, îmi dădeam seama că nu mai simt nimic pentru el și e doar deprindere. El a fost și primul băiat cu care am avut prima noapte de dragoste. M-am simțit bine lângă el, cu toate că el încearcă din răsputeri să mă întoarcă, eu nu m-aș mai întoarce niciodată. L-am dat uitării, am un job, fac studii, nu mă mai gândesc deloc la el, dar am momente când merg pe drum sau sunt într-un transport public și simt la cineva un parfum foarte asemănător cu al lui. Și de atunci se pornește, îmi amintesc toate momentele când făceam dragoste cu el și îmi vine a plânge, îmi stă o stare de greață, de vinovăție și îmi vine a mă ascunde, numai a nu simți din nou parfumul acela. Care poate fi cauza? Din copilărie îmi amintesc că pentru mine sexul era o parte neagră și o parte urâtă (chiar dacă nu s-a întâmplat nimic) și când aveam cu el aceste momente erau okay, nu aveam nici o problemă. Dar acum când îmi amintesc, simt fix aceeași din copilăria, acea parte neagră, parcă îmi vine să vomit. Nu înțeleg cum e posibil să simt așa ceva, când acesta e un lucru firesc. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| just4ubr2015 a răspuns:

Uita de el si vezi de viata ta du-te si te plimba du-te la teatru film muzica concerte traieste viata si in timp vei gasi pe cineva care sa te aprecieze la adevarata ta valoare

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Asa de mult l ai iubit in cat l ai dat uitarii in cateva luni? In noiembrie 2022 erai speriata sa nu cumva sa nu ramai insarcinata si acum te vaiti ca nu poti scapa de parfumul lui. Ma roog, trecem peste asta..consulta un psiholog. Daca chiar l ai dat uitarii inseamna ca l ai uitat definitiv, ce te mai retine? De ce mereu intrebi aici si nu consulti un medic adevarat, chiar nu vezi ca scrie clar= *Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.*? Seara faina.

| Lorela2999 explică (pentru Punctsivirgulaa):

Omule, asta e cu totul și totul treaba mea în cât timp l-am uitat.Nu aveam să stau luni intregi și să plâng după el. Și ce are însărcinatul cu parfumul lui? tu te auzi ce vorbești? Pentru ce să consult un medic adevărat? Nu e făcut TPU pentru sfaturi și sugestii? Am dat o intrebare și am cerut un sfat. Nu am scris "mi-am rupt o mână, ce sa fac?" Atunci poate da, trebuia un medic "adevărat", dar nu in situația mea. Dacă ești așa deștept/deșteaptă puteai să treci cu vederea, dar să nu dai un răspuns de 2 bani, care scoate și mai tare în evidență statutul tău de om ratat.

| Punctsivirgulaa a răspuns (pentru Lorela2999):

Ti am vorbit frumos, esti doar o persoana falsa si slaba.De ce sa consulti un medic? Pentru ca sunt probleme de natura mintala ceea ce ai tu.A si vezi ca iti trebuie si putina terapie ca te enervezi cam repede.

| Lorela2999 explică (pentru Punctsivirgulaa):

Mi-ai vorbit frumos? Ai vorbit ca ultima persoană banală de pe drum. Probleme mentale le ai tu, pentru că stai pe site-ul acesta și în loc să dai răspunsuri corespunzătoare, faci legături între niște lucruri care nici nu se leaga între ele și plus la asta o faci pe prostul. Îmi pare rău de oamenii ca tine... un psihiatru mult te-ar ajuta.