| Aksjdhsw223 a întrebat:

Sunt fata și am 14 ani, pot spune ca sunt cuminte gen iau note bune la școală, nu fumez, nu beau și am un grup de prieteni din copilărie, gen părinții mei ii cunosc atât pe ei cât și pe părinți. Problema este alta, după ora 22 îmi suna telefonul sa intru în casa și ma enervează, adică toți copiii sunt afara pana la minim 00 și eu stau în casă. Ce as putea sa fac sa ma lase mai mult afara, ținând cont ca după ce se întunecă stam pe strada unde ne cunosc toți oamenii?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi spune-le că restul au aceeași vârstă și stau până la 12 și vrei și tu să stai cu ei că ratezi glume și râsete etc. și că la 12 promiți să fii în casă când sunt și restul și că stați în locu x unde sunteți în siguranță. lor na, le e frică să te lase mică fiind pe afară noaptea că nu știu cine vine și ce se întâmplă, îi înțeleg dar având în vedere că ești într-un grup mare unde ești în siguranță 2 ore în plus nu mi se pare atât de mare lucru.

| Adry05 a răspuns:

Eventual poți încerca o înțelegere de genu să le dai în fiecare oră un mesaj cu „sunt bine" ca să stea liniștiți

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu mi se pare normal ca un copil sa stea afara dupa ora 22. Daca mai faceti si galagie pe strada, oricine poate sa sune la politie pentru deranjarea linistii publice si ghici cine vor fi trasi la raspundere? Parintii.happy Locul tau e in casa la acea ora. Parintii prietenilor tai nu se ocupa de copii asa cum ar trebui daca ii lasa pe strada dupa ora 22.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să aștepți încă 4 ani.

| Andreeush a răspuns:

După ce vei împlini 18 ani vei fi liberă să stai pe afară până la miezul nopții sau chiar mai târziu dacă asta vrei.
Nu ai ce să faci, părinții tăi se gândesc la binele tău.

| christall a răspuns:

Nu prea ai ce face, isi fac griji pentru tine. De explicat banuiesc ca le-ai explicat. Nu ai un frate, un verisor mai mare? Poate asa te-ar mai lasa.

| marinescub701 a răspuns:

Eu ti-as spune sa fii fericita cu acea ora, eu daca ajungeam acasa dupa ce se insera, nu mai ieseam aproape o saptamana, imi facea morala si imi micsora mama si lista de prieteni