| Livianananana a întrebat:

sunt in zodia rac. ce imi pueti spune despre ea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Și eu sunt în zodia Rac.
Racul este o fire timidă, retrasă, misterioasă, memorie foarte bună (în special cea vizuală), este atras de ocult, iubitor, fidel, tandru, sincer, secretos.
Locul cel mai prielnic de relaxare este cel situat lângă apă (este o zodie de apă), adoră natura, păsările și animalele, florile.
Tinde către perfecțiune. O fire ambițioasă, nu o dată ajunge în funcție de conducere, dar teama care îl caracterizează îl va face să se retragă în plină glorie prevenind astfel un eșec pentru el.
Iubește familia și căminul. Unde sunt mulți copii, acolo sigur este și un Rac.
Căminul va fi exemplar din punct de vedere al curățeniei, miros de flori dulci predomină atmosfera, semi-lumina, muzica în surdină, sunt câteva caracteristici ale unui Rac.
Este o persoană de încredere, o fire care nu trece cu indiferență și ușurință tot ce-l înconjoară, grijuliu din cale afară, poartă îmbrăcăminte clasică dar cochetă, aplică machiaj natural și un parfum fin.
Îngrijit din cap până în picioare, este atent până la ultimul detaliu.
O dată trădat, se va retrage și închide în sine pentru mult timp. Își revine foarte greu (nimeni nu va ști vreo dată ce se ascunde în inima unui Rac), nonconformist și foarte rebel dar și foarte sensibil.
Când își pune ceva în cap, nu se lasă până nu obține, câștigă, reușește.
Respectă pentru a fi respectat, loial, altruist, capabil să prevadă dinainte un posibil rău, al șaselea simț foarte dezvoltat, citește nu o dată gândurile omului.
Căsătoria este sacră.
Dacă pleci într-o călătorie cu un Rac și ai uitat ceva acasă, să știi că Racul te scoate din impas.
Are imaginație foarte bogată, bun narator, dornic de a învăța tot ce este nou.
Prieteni are puțini din cauza nesiguranței, care este tot timpul cu el.
Apreciază munca celorlalți, nu este invidios și muncește până la epuizare.
Cadourile primite trebuie să fie simbolice, va ține la ele ca la ochii din cap pentru tot restul vieții (o fire nostalgică) chiar dacă persoana/persoanele de la care are aceste daruri l-a/l-au trădat (le va păstra).
Punct erogen: zona pieptului.
Sensibilitate: stomacul, articulațiile.
Culori: cele deschise, naturale.
Modestia și simplitatea îl fac mereu să ajungă în centrul atenție, deși el preferă să stea în umbră.
Aceste aspecte sunt valabile pentru ambii: femeia și bărbatul Rac.
Compatibil cu: Pești, Fecioară, Vărsător.
Nu cedează cu una, cu două. Trebuie argumente solide ca să convingi un Rac să cedeze.
Foarte căpos, mereu pus pe fapte mărețe.
Rar o persoană înaltă, tinde către îngrășare dar aplică dietă și înot și se păstrează pe linia de plutire. Foarte energic, punctual.
Dacă ai reușit să scapi de un Rac, vei regreta toată viața loialitatea și amintirea sa.
Posesiv dar și cu lacrimi mereu în ochi.
Cu un Rac nu te vei plictisi niciodată.
Pa, pa.

12 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Hey:x si eu sunt rac :D
Uite...eu iti dau un link, pentru ca este foarte mult si nu vreau sa insir si eu o gramada de litere pe aici:D Dar acest link iti spune foarte multe : http://www.acvaria.com/astro-zodia_rac.php?p=astrologie

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Cum este un nativ Rac?
Emotiv, romantic, sentimental, timid si uneori naiv, sensibil la mediul inconjurator si la schimbarile atmosferice... cam asa am putea rezuma principalele trasaturile definitorii ale acestui semn de zodiac.

Dominati de Luna, planeta care sporeste misterul, imaginatia, sensibilitatea, dar si instabilitatea, tendinta spre lene, nehotararea, Racii dovedesc stari sufletesti schimbatoare trecand usor de la sensibilitate si emotivitate la irascibilitate, excentricitate si chiar agitatie sau impulsivitate. Un Rac nu este chiar usor de „inteles", ci dimpotriva. Desi par sociabili si transparenti, nativii acestui semn de zodiac au intotdeauna un scop bine stabilit si o strategie bine pusa la punct. Ei dau dovada de consecventa si perseverenta in tot ceea ce intreprind, trasaturi care se poate tranforma foarte usor in incapatanare. Idealul lor in viata este o situatie materiala buna si o viata de familie linistita si stabila. Nativii din zodia Racului sunt traditionalisti si conservatori devenind irascibili in fata situatiilor neprevazute care le tulbura linistea personala si sentimentul de stabilitate. Nu trebuie sa intelegem din asta ca refuza noul, insa schimbarile si „intamplarile" nu sunt pe placul unui Rac.

Fire curioasa, simtind in permanenta nevoia de a cunoaste si de a vedea, nativii zodiei Racului sunt atrasi de calatorii, de locuri noi linistite in care sa se refugieze. Superstitiosi, generosi, Racii sunt buni ascultatori si sfatuitori oferind solutii bazate pe un deosebit simt al intuitiei, al observatiei si al prudentei.

Cei nascuti in acest semn de zodiac isi iubesc foarte mult familia si caminul, devenind chiar agresivi fata de cei care indraznesc sa-i jigneasca in vreun fel. Apreciaza foarte mult traditia si obiceiurile din casa. Radacinile si locurile natale sunt foarte importante pentru nativii acestei zodii, Racilor fiindu-le foarte greu sa se desparta de acestea si considerandu-le un loc ideal in care se pot retrage pentru a medita si a-si incarca bateriile. Cei aflati sub aceasta zodie isi doresc un camin in care sa aiba tot ce-si doresc, sa nu le lipseasca nimic, manifestand si o oarecare tendinta spre lux.

Defectele celor nascuti in Zodia Racului
Fiecare zodie are si parti bune si parti rele. Daca vrem sa nu avem de-aface cu „clestisorii" Racului este bine sa le cunoastem si sa le acceptam defectele. Capricios, cateodata prea timid, nehotarat, auto-compatimitor, hiper-sensibil, pesimist si nesigur pe sine, Racul este o persoana care nu suporta critica atat a propriei persoane, cat si cea la adresa familiei lui. Horoscopul european ii plaseaza pe cei nascuti in zodia Racului alaturi de Berbeci considerandu-i fiinte slabe pe dinauntru care afiseaza insa o duritate la exterior. Le place sa fie mereu in centrul atentiei, sa fie laudati si sa li se recunoscsa meritele in mod exagerat. De multe ori sunt mofturosi devenind adevarate poveri pentru cei din jur. Invidiosi din fire, se aprind repede si nu ezita sa-si manifeste furia fata de cel care l-a iritat.
Sfaturi Info-ghid:
Se spune ca Racul merge inapoi, insa tenacitatea, perseverenta si ambitia celui nascuti in zodia Racului, ne fac sa credem ca nu este asa. Persone interiorizate, tandre, binevoitoare pline de fantezie si imaginatie, iubitoare de liniste si de lucruri vechi, Racii nu pot trece neobservati, imprimand locului un aspect cald, familiar si intim.

| St!L a răspuns:

Zodia Rac este condusa de un semn zodiacal negativ, cu trasaturi feminine. Elementul definitor pentru aceasta zodie este apa. Activitatea este una din trasaturile definitorii ale acestei zodii.
Luna, fiind planeta dominanta, ii confera nativului in Rac un strop de romantism, sensibilitate, imaginatie, aptitudini artistice, putere de adaptare, diplomatie, dar si instabilitate, capricii si tendinta spre lene.
Legaturi ale zodiei Rac cu planetele :
Planeta guvernatoare: Luna
Planeta carierei profesionale: Marte
Planeta dragostei: Saturn
Planeta castigurilor financiare: Soarele
Planeta sanatatii si a muncii: Jupiter
Planeta casei si a familiei: Venus
Culori caracteristice zodiei Rac :
albastru, argintiu, alb

Pietre pretioase caracteristice :
piatra de luna, perla

Metale specifice pentru zodia Rac :
argint

Ziua cea mai favorabila:
Luni

Numere norocoase:
3 si 8

Principalele calitati:

Racul este sensibil si sentimental. Simte tot timpul nevoia de a ocroti, si o face de fiecare data cu succes. Tenacitatea este una din trasaturile definitorii ale acestei zodii. Dorinta cea mai puternica a nativului din aceasta zodie este sa aiba o viata de familie armonioasa.
Defecte:

Sensibilitatea nativilor din zodia Rac este uneori excesiva, fapt care poate fi denranjant. Pesimismul este o alta trasatura care nu este apreciata la aceasta zodie.
Compatibilitati cu alte zodii:

• Racul se intelege in general foarte bine cu nativii din zodia Scorpion si Pesti, in timp ce relatia acestora cu nativii din zodia Berbec si Balanta nu este cea mai buna.
• Profesional, Racul colaboreaza cel mai bine cu nativii din zodia Berbec.
• Emotional, Balantele sunt cei mai agreeati de nativii din Rac.
• Pe plan financiar, acestia sunt compatibili cu nativii din zodia Leu.
• Din punctul de vedere al relatiilor sentimentale (casatorie / relatie intima), Racii se inteleg cel mai bine cu nativii din zodia Capricorn.

Nativul in zodia Rac este sensibil din punct de vedere erogen in zona pieptului si a sanilor.

Racii sunt de obicei de statura mijlocie, cu un aspect agreabil si o figura rotunda cu trasaturi fine. Culoarea castanie a parului si cea a cerului senin in ceea ce priveste ochii, il transforma pe nativul in Rac intr-o persoana atragatoare si iubita de toti.

Nativul Rac gandeste de doua ori inainte sa faca o miscare, fiind precaut si inclinat catre meditatie, fiind dotat cu multa imaginatie. Pentru Raci, caminul si familia sunt cele mai importante lucruri. Acestora le place linistea, stiu sa fie tandri si sensibili. Racii sunt condusi de sentimente, dar se bazeazeaza de multe ori si pe intuitie. Ii place sa fie laudat, si stie sa ii aprecieze pe cei care o fac. Este tot timpul pregatit sa ajute, si o face cu devotament.
Nativul din zodia Rac stie sa respecte regulile si recunoaste necesitatea disciplinei, chiar daca acest lucru ii este greu. Este uneori prea sentimental, este usor de jignit, se lasa uneori dus de val chiar daca finalul poate fi un esec. Datorita imaginatiei prea dezvoltate, nativii in Rac pot vedea pericole chiar si acolo unde nu sunt. Este instabil, si dornic de schimbari. Cu toate ca recunoaste ca nu este cel mai priceput, isi doreste sa aiba ultimul cuvant.
Luna isi face simtita prezenta in zodia Racului prin sensibilitatea si emotivitatea de care nativul dispune, dar si prin irascibilitatea si agitatia pe care o arata in momentele sale proaste. Nu e intotdeauna usor sa intelegi un Rac. Chiar si atunci cand este sociabil si pare a fi transparent, ajungi destul de greu sa il cunosti.

Barbatul din zodia Rac iubeste cu pasiune atunci cand isi gaseste partenera, este tandru si un romantic fara tratament. Ii plac femeile care ii seamana in ceea ce priveste caracterul si de obicei alege pe cineva care il poate domina.

Femeia din zodia Rac este pasionala, romantica si este in cautarea unui barbat pe care sa-l poata iubi si caruia i se poate dedica in totalitate. Este credincioasa persoanei pe care o considera a fi jumatatea sa si este in stare de mari sacrificii pentru binele acesteia.
Sanatatea Racilor:

Nativii acestei zodii au in general probleme cu stomacul. Starea sanatatii sale, este influentata de cele mai multe ori de starea sa de spirit.

| dada a răspuns:

Sunt tauroaica si am stat cu un rac timp de jum de an :X

- sunt firi romantice. sentimentale. si sunt in stare sa lupte pana la capatul lumii pentru pers iubita:X... fac cadori daca iubesc mult. te poti astepta la orice de la ei
- isi schimba starea de la o zii la alta... niciodata nu o sa ai parte de acelasi racwinking o zii e bosumflici. alta rade toata ziua
- adora sa te invete sa iti explice multe lucruri. si sa creada k e superior
- cateodata arata k nu le pasa de lume. dar nu e deloc asa :X
- fac urat la nervi
- tin foarte mult la familie :X
- citesc foarte bine oameni... iti citesc gandurile doar uitandu-se la tine
- sunt f secretosi... au secrete care nu le spun nici prietenilor... genul ala de oameni tari. o carapace foarte, foarte tare pe exterior in timp ce in interior o sa descoperi un miez moale
- se decid greu pana fac primul pas... si prefera sa se convinga de 10 ori inainte
- stiu sa te faca sa razi si sa te simti in al 9 -lea cer atunci cand esti suparata

| vyol3ta a răspuns:

Si eu sunt rac(a), cum spune @guesswho

| yourfriend_1956 a răspuns:

Zodia Rac
22 iunie - 22 iulie
Caracteristica generala a zodiei Rac: semn negativ, feminin
Element definitoriu pentru zodia Rac: Apa
Calitate definitorie pentru zodia Rac: semn Cardinal (activitate)

Planetele si zodia Rac

Planeta guvernatoare: Luna
Planeta carierei profesionale: Marte
Planeta dragostei: Saturn
Planeta câstigurilor financiare: Soarele
Planeta distractiei, a creativitatii si speculatiilor: Pluton
Planeta sanatatii si a muncii: Jupiter
Planeta casei si a familiei: Venus
Planeta spiritualitatii: Mecur
Culorile zodiei Rac: albastru, argintiu
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Rac: piatra de luna, perla
Metale caracteristice pentru zodia Rac: argint
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Rac: luni

Principalele calitati ale zodiei Rac: sensibilitate, nevoia de a ocroti, tenacitate
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Rac: o viata de familie armonioasa
Defecte ale nativului din zodia Rac: sensibilitate excesiva, pesimism

Relatii între zodia Rac si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Scorpion, Pesti
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Berbec, Balanta
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Berbec
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Balanta
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Leu
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Capricorn
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Scorpion
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Gemeni, Pesti
Personalitatea zodiei Rac
Nativul Rac este precaut, înclinat spre meditatie, dotat cu multa imaginatie. Are nevoie de siguranta, este interiorizat. Caminul este important. Nativul din zodia Rac este tandru, binevoitor, sensibil, plin de fantezie, dornic de liniste. Este dominat de sentimente, îsi aude vocea interioara, are presimtiri, intuitia avertizându-l deseori. Îi place sa fie laudat si este recunoscator pentru laudele primite. Creativitatea sa îl poate ajuta sa se afirme în domeniul artistic. Nativul Rac este grijuliu si totdeauna gata sa dea o mâna de ajutor.

Nativul din zodia Rac respecta conventiile sociale si recunoaste necesitatea disciplinei, chiar daca îi vine greu sa se lase îngradit. Este, însa, si foarte susceptibil, usor de jignit si ranchiunos. Uneori poate fi prea sentimental. Are toane, risca sa se lase dus de val si sa cada. Imaginatia prea puternica îl poate face pe nativul din zodia Rac sa vada pericole si acolo unde nu sunt, favorizând teama. Poate fi instabil, fapt care îl face sa fie dornic de schimbari. În relatiile cu ceilalti, este uneori prea închis în sine. Cu toate ca nu pretinde ca le stie pe toate, vrea sa aiba ultimul cuvânt.

Sanatate : Cel mai sensibil organ al nativului Rac este stomacul. Starea sanatatii sale este influentata de starea de spirit! papa

| yourfriend_1956 a răspuns:

Caracteristica generala a zodiei Rac: semn negativ, feminin
Element definitoriu pentru zodia Rac: Apa
Calitate definitorie pentru zodia Rac: semn Cardinal (activitate)

Planetele si zodia Rac

Planeta guvernatoare: Luna
Planeta carierei profesionale: Marte
Planeta dragostei: Saturn
Planeta câstigurilor financiare: Soarele
Planeta distractiei, a creativitatii si speculatiilor: Pluton
Planeta sanatatii si a muncii: Jupiter
Planeta casei si a familiei: Venus
Planeta spiritualitatii: Mecur
Culorile zodiei Rac: albastru, argintiu
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Rac: piatra de luna, perla
Metale caracteristice pentru zodia Rac: argint
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Rac: luni

Principalele calitati ale zodiei Rac: sensibilitate, nevoia de a ocroti, tenacitate
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Rac: o viata de familie armonioasa
Defecte ale nativului din zodia Rac: sensibilitate excesiva, pesimism

Relatii între zodia Rac si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Scorpion, Pesti
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Berbec, Balanta
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Berbec
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Balanta
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Leu
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Capricorn
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Scorpion
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Gemeni, Pesti
Personalitatea zodiei Rac
Nativul Rac este precaut, înclinat spre meditatie, dotat cu multa imaginatie. Are nevoie de siguranta, este interiorizat. Caminul este important. Nativul din zodia Rac este tandru, binevoitor, sensibil, plin de fantezie, dornic de liniste. Este dominat de sentimente, îsi aude vocea interioara, are presimtiri, intuitia avertizându-l deseori. Îi place sa fie laudat si este recunoscator pentru laudele primite. Creativitatea sa îl poate ajuta sa se afirme în domeniul artistic. Nativul Rac este grijuliu si totdeauna gata sa dea o mâna de ajutor.

Nativul din zodia Rac respecta conventiile sociale si recunoaste necesitatea disciplinei, chiar daca îi vine greu sa se lase îngradit. Este, însa, si foarte susceptibil, usor de jignit si ranchiunos. Uneori poate fi prea sentimental. Are toane, risca sa se lase dus de val si sa cada. Imaginatia prea puternica îl poate face pe nativul din zodia Rac sa vada pericole si acolo unde nu sunt, favorizând teama. Poate fi instabil, fapt care îl face sa fie dornic de schimbari. În relatiile cu ceilalti, este uneori prea închis în sine. Cu toate ca nu pretinde ca le stie pe toate, vrea sa aiba ultimul cuvânt.

Sanatate : Cel mai sensibil organ al nativului Rac este stomacul. Starea sanatatii sale este influentata de starea de spirit! papa

| shade a răspuns:

Ca daca te enerveaza unu il ciupesti cu clestilaughing; dar asa ca sa te tina minte.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Racul este o zodie secretoasa, mosterioasa, iubitoare etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Racul este o zodie secretoasa, misterioasa, iubitoare, tine foarte mult la falilie.Pentru raci trecutul este foarte important.Racul are o memorie foatre buna.Este foarte priceputa la romana, mate, civica, geografie, istorie etc. mai putin la engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt rac...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca mama me este tot in zodia rac