| gahnic1 a întrebat:

Bună!
Sunt într-o faza destul de proastă a vieții, acum doi ani m-am înscris la o facultate deoarece am auzit ca se câștigă bine la finalizarea ei, asta fiind un adevăr, dar nu-mi place deloc. Pot sa zic ca ma târâi pentru a o termina, am destule restante și nu-mi place deloc colectivul. Acum m-am hotărât sa dau la altceva, la Asistenta Socială pentru ca eu consider ca m-as integra și că asta ar fi facultatea pe care as face cu pasiune. Dar mi-e frica ca după terminarea acesteia, nu voi reuși să fac nimic cu ea, ca nu voi găsi loc de munca bine plătit. Problema este ca acum trebuie sa o fac neaparat la taxă și vara asta trebuie sa muncesc destul de mult ca să o pot plăti. Totuși, încă n am renunțat la prima gândindu-mă ca voi îngheța anul 3 la în septembrie ca pe viitor în cazul în care as vrea sa o continui, sa reiau din ultimul an.
Dar acum nu știu ce sa fac, sa continui ultimul an la facultatea asta la care sunt sau sa încep asistenta sociala?
Familia imi spune sa continui ca sigur o sa reușesc și ca nu fac eu destul. Și asta e un adevăr, nu mi-a plăcut și nu mi-am dat atât de mult interesul...

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa termini prima facultate, ca ulterior sa iti vina mai usor sa te angajezi(multe posturi necesita studii superioare finalizate, iar daca ai doar bacul ti se restrang considerabil optiunile). Pentru a incepe si finaliza o a doua facultate la taxa va fi nevoie de mai mult de o vara de munca, din punct de vedere financiar. Mai adaug ca unii se angajeaza pe alte domenii care nu sunt neaparat conexe cu facultatea si invata din mers. Conditia e sa ai orice tip de studii superioare, nu doar liceul.

Nu stiu ce asteptari aveai, dar la facultate nu e deloc ca la liceu si nu exista un colectiv, din pacate.E universal valabil indiferent de ce domeniu /facultate alegi.

Poate la sfarsitul verii iti vei clarifica mai bine ce decizie trebuie sa iei.Succes.

| sammie a răspuns:

Termin-o pe prima.

| Sistemulxxl a răspuns:

Continua prima facultate. Gandeste-te ca daca nu o termini ai loc la salubritate si spatii verzi.