| anonim_4396 a întrebat:

m-am inscris la facultatea de istorie si facultatea de sociologie si asistenta sociala pe care dintre ele credeti ca ar fi o opțiune mai buna de viitor?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se par cam la acelasi nivel ca oportunitati deci efectiv du-te unde intri la buget si mai ales care iti surade mai mult. Studiaza de pe net ce meserii poti avea de la fiecare in parte si gandeste-te care ti-ar placea mai mult.

| MCRgurl a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Daca te duci la facultatea de istorie si te faci profesor, mai bine te duci la sociologie pentru a deveni Administrator Public.E alegerea ta, cu ambele poti face ceva profitabil pe viitor.Trebuie doar sa alegi care iti place mai mult.

| DreamyAndBold a răspuns:

Sincer, cred ca sociologie si asiatenta sociala. Istoria te cam limiteaza la mediul scolar si eventual muzeograf, muzeolog sau mai stiu eu cum. E greu ca si absolvent de istorie sa te incadrezi pe piata muncii altfel decat in invatamant. A 2a chestie. Nici sociologie si asistenta sociala nu iti ofera asa multe oportunitati in comparatie cu alte facultati ( economie, medicina, farmacie, inginerie, informatica), dar o vad totusi mai ok in sensul asta decat istorie sau litere.
Daca ar fi sa aleg o facultate in domeniul stiintelor umane, nu as alege din cele 2. Dar daca trebuie acum sa alegi din astea, eu as alege sociologie si asistenta sociala. Dar bine... depinde si de firea ta. Daca nu-ti pasa de oameni si nu te simti in stare sa lucrezi cu ei, nu alege asta.

| gabryellaKim a răspuns (pentru DreamyAndBold):

Am terminat un profil de uman la Stiinte sociale iar bacul l-am loat cu o medie destul de mare, iar matematica, chimia si biologia nu am nici-o sansa la ele asa ca astep sa primesc raspunsurile de la ambele facultatii saptamana asta. Multumesc foarte mult pentru raspuns! Adevarul e ca chiar nu stiu ce mi s-ar potrivi.

| DreamyAndBold a răspuns (pentru gabryellaKim):

Ce zodie esti?
Stiu ca pare irelevant, dar se poate sa iti dau un raspuns mai detaliat dupa ce stiu asta.

| gabryellaKim a răspuns (pentru DreamyAndBold):

Scorpion

| DreamyAndBold a răspuns (pentru gabryellaKim):

Uincearca Sociologie daca intri. O sa ti se para interesant. Probabil esti o fire destul de curioasa si de interesata de relatiile dintre oameni si de cum pot fi ele studiate si ce concluzii iti pot oferi.