| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la facultate anul intai.Problema mea e ca profii predau mult prea repede si chiar nu fac fata sa scriu toate cursurile.
Cum as putea sa fac? sa inregistrez? cu ce?
Aveti metode?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Didi* a răspuns:

Poti sa faci o afacere o colega ea scrie o parte din ce preda si tu cealata parte tot asa, sau poti imprumuta caietul la un coleg care tine pasul cu profesorul, sau daca nu inregistrizi, daca ai camera foto o pui sa inregistreze

4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Foloseste prescurtari. Reportofonul este o solutie insa iti va mai lua inca pe atata sa asculti cursul. Pentru mine este contraproductiv.
Scrie cat poti de mult, imprumuta cursuri luate de colegi. Cea mai eleganta chestie ar fi sa mergi cu laptopul la cursuri si sa iei notite in felul asta. Va trebui sa type orb pentru ca altfel va fi greu si asa. Asta cred ca este cea mai buna solutie. In pauze completezi de la colegi ce nu ai reusit sa scrii. Sunt obiecte insa la care nu poti sa folosesti (inca) computerul (chimie organica, anatomie, matematica).
Sa stii ca prin asta am trecut toti. Insista, vei fi din ce in ce mai performanta.

| Cryssbest a răspuns:

Nu poti imprumuta de la colegii tai care scriu mai repede? Xeroxeaza foile lor si gata! Sau ia-ti un reportofon! Foloseste prescurtari, in primul rand!
Poti inregistra si cu alte aparate (telefonul mobil, de pilda!)
Cauta pe Google sa vezi ce ti s-ar potrivi mai bine!

| kukubau a răspuns:

Peste tot e asa. De exemplu cand eram eu in anul 1 aveam dimineata de la 7, 2 cursuri si 1s (se scria cam 24 coli ). Nu-ti zic ca nu am reusit nici un curs sa il am complet, unii colegi inregistrau cursurile iar altii luau o bucata de la unu' o alta de la altu si completa golurile proprii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti zic ca trebuie sa scrii ce vor dar nu la fel de lung din toata materia in loc sa scrii asa mult eu zic ca trebuie sa scoti esenta, valoare, lucrurile importante sa scrii prescurtat ca sa intelegi usor apoi cand te asculta din ce ai invatat dezvolti si gata.