| AndaMrr a întrebat:

Sunt la liceu si doresc sa merg la Facultatea de Arhitectura si Urbanism din Cluj.Eu sunt din Brasov si nu stiu mai nimic despre acest oras,nici macar nu stiu pe nimeni aici.Cei care locuiti in Cluj sau care stiti mai multe despre acest oras sa imi spuna cateva despre cartiere,zone mai putin favorabile laughing,magazine,etc.
Multumesc, Craciun Fericit!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Buna Anda,
Este un oras curat in care te simti in siguranta cu oameni deosebit de civilizati si binevoitori.Este orasul meu de suflet --- nu l-am parasit,la finalul facultatii!

Cele doua cladiri ale facultatii de arhitectura,integrate in campus, se afla in cartierul Zorilor(str. Observator si Rene Descartes)--- totul la mica distanta de gradina botanica! Iti poti face o impresie asupra zonei printr-o plimbare vituala cu maps google. Aproape de campus,gasesti magazine mai mici,mai mari(Billa,Lidl), piata,terase, terenuri de sport, centru medical si, nu in ultimul rand, gradina botanica.

Daca nu preferi sa locuiesti in campus, iti poti gasi o locuinta cu chirie, atat in Zorilor cat si in Manastur--- legatura intre cele doua cartiere este asigurata de 3 linii directe de transport in comun.Perioada de vara a vacantei studentesti este cea mai indicata pentru gasirea unei locuinte cu chirie--- toamna, e mai greu!

Transportul in comun dinspre sau inspre cartiere, centru, alte zone functioneaza ireprosabil--- nu vezi oameni imbrancindu-se, injurandu-se. Spre deosebire de Bucuresti, in Cluj nu exista cartiere rau famate--- pana si tiganii, concentrati in zona Oasului, sunt foarte civilizati.Seara strazile principale sunt animate---plimbarile "per pedes" la ore tarzii, nu sunt periculoase.

Mall-uri, hipermarket-uri, magazine specializate pentru orice vei gasi din abundenta in Cluj --- bani sa ai!

Restul, ce tine de arhitectura, de istoria orasului, vei descoperi singura--- pana atunci, da-i bataie cu studiul!
Succes si numai bine!

1 răspuns:
| SemicercPregatireAdmitereArhitectura a răspuns:

Vrei să devii student la Arhitectură?
Suntem cei care te vor ajuta să fii bine pregătit la admitere.
Intră și tu în Semicercul nostru! E deschis! Pregatirea se face in weekend, in Bucuresti, central, intr-o galerie de arta privata pe langa Gara de Nord
https://www.facebook.com/semicercarhitectura

Hai sa ne cunoastem :)
ECHIPA SEMICERC