| Malinutza_9222 a întrebat:

Sunt noua pe aici...

Am o intrebare cat se poate de serioasa.
Deci: am un corp superb (cel putin asa spune lumea), nu sunt nici slaba, nici grasa (sunt potrivita), am forme. Am 1.59 inaltime, si masurile 89 59 89. Implinesc 15 ani in mai. Sunt bruneta, par lung. Majoritatea lumii spune ca sunt "frumusica" la fata. Oricum, pot spune 100% ca eu nu ies din casa nemachiata (folosesc rimel si creion pentru sublinirere pe pleoapa de sus, un pic de corector de cearcane (eventual, daca am cearcane, ca sa nu arate urat) si bineinteles ruj sau gloss sau balsam, indiferent! Important e sa am ceva pe buze, astfel in cat sa nu fie crapate si bineinteles colorate love struck)

Treaba e ca eu port ochelari (cu rama numai sus de culoare neagra, iar pe margini un pic de alb, mdah e o rama destul de interesanta...)
Si...de la o vreme am inceput sa ma simt cam complexata pe acest subiect. Cand imi dau ochelarii jos si zambesc toata lumea imi spune ca sunt "superba", iar cu ei primesc doar "Mhm... e draguta", intelegeti ce vreau sa zic.

Iubesc sa ma imbrac elegant si intodeauna port tocuri.
Iar pe strada in fiecare zii se gaseste cate unul sa-mi spuna "ca sunt frumoasa", sau "fluieraturi", sau "pupici" sau un pur si simplu un "ceaw" de la persoane pe care nici nu le cunosc. Dar toate acestea nu ma fac sa ma simt prea bine...Adica fata de c***a nu am, in nici un caz. Dar eu consider ca e treaba si de varsta. (Majoritatea lumii considera ca fetele de varsta mea sunt cel mai usor de cucerit) Si mnah, eu de aceea ma gandesc ca reactioneaza lumea asa, nu neaparat ca as fii eu vreo "frumusete, ce sa zic"

Totusi, credeti cumva ca o fata ca mine ar putea avea sanse? (chiar daca poarta ochelari?)

Am in plan sa-mi i-au lentile, dar sunt destul de scumpe pentru bugetul meu, si nu prea imi vine sa renunt la ochelari, mnu stiu cum sa zic.

Si mai este o chestie. Inainte imi placea la nebunie sa port fuste/rochii/bluze cu colanti si cizme inalte cu tot, insa acum...nu prea imi mai vine.Deoarece baietii de varsta mea, considera fetele imbracate astfel "panarame" si chiar nu am de gand sa mi se puna o eticheta proasta dupaceea.

Deci, chiar am nevoie de niste sfaturi. As prefera de la baieti.

(O da! Era sa uit un amanunt. Fetele de la mine din cls au inceput de la o vreme sa ma tot barfeasca, si ma intreb de ce...Crede-ti ca este legat de aspectul fizic? Eu asa cred. Ca la carte toate suntem egale. Toate luam de la 7 la 10, nu-i nici o problema)

Va multumesc mult! Va promit funda si voturi.
kisskisskiss

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, Of...

Am citit si eu o parte din raspunsuri, desi recunosc, a inceput sa ma cam doara capulhee hee

De ce sariti asa toata lumea?

Ok, @malinutza am inteles, ai un stil aparte, nici o problema, Bv!
Stii?
Iti spun un secret, si eu port ochelari happy
Si mnah, poate nu oi avea eu cel mai fain corp de pe lume, poate nu oi avea eu cel mai fain mers, poate nu sunt perfecta, dar ma simt foarte bine in pielea meah. happy

Si poate un pic semanam la modelul ochelariilor, dar eu nu ii am chiar asa, sunt un pic diferiti. Daca vrei tii descriu, dar mnsuh daca nu te plictisesc. Ei nu au alb pe margini, au un fel de joc de linii negre cu albee si la un moment dat scrie ceva pe ei.

Ok, cred ca te-am plictisit dejahee hee

Ideea ar fi sa te simti bine in pielea tahhappy, exact asa cum esti happy

Stii? In urma celor doua comentarii lasate, imi pari interesanta ca stil. Adica nu am mai intalnit asa o fata ca tine happy Imi lasi te rog frumos un id pe privat sa vb?

Daca vrei, bineinteles...

De unde esti?

23 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

De la jumatatea n-am mai citit.Am prin ideea.
Ce trebuie sa realizezi e ca nu e nevoie de toti baietii aia care fluiera, si care iti fac complimente.Ai nevoie doar de acela care te apreciaza exact asa cum esti tu,cu ochelari,frumoasa, de 1, 59, si ce mai ai tu, si te iubeste.
Atat.

Si in legatura cu intrebarea, normal ca ca vei gasi pe cineva.Nu trebuie sa te simti complexata de nimic, iubeste-te pe tine asa cum esti. Ochelarii ii porti pentru ca ai nevoie, si doar un baiat imatur nu ar putea vedea dincolo de ei.

| kattya96 a răspuns:

Scuza-ma,stiu ca nu o sa-ti placa ce iti raspund, nu sunt baiat si daca as fi tot la fel ti-as raspunde. In primul rand esti obsedata de tine, te rog, mai vezi pe cineva care sa spuna atatea detalii, daca ma crezi nici nu am citit tot pentru ca devenise plictisitor si pe urma ai mai zis ceva si de haine, nu prea am fost atenta, da ma rog imbraca-te cum vrei nu cum vor altii in special baietii pentru daca incerci sa te imbraci misto pentru ei si nu pentru tine atunci esti chiar c***a, pe urma cu ochelarii chiar vroiam sa iti propun daca nu iti plac sa iti iei lentile ca si asa ai descris pe acolo o gramada de farduri si din astea mai reununta la ele sau schimba machiaju nu trebuie sa te dai mereu cu rimel, sau cu un ruj strident ( n-am zis ca faci asta, insa din ce ai zis cam asta se vede). Sa stii ca da ochelarii nu prea dau bine, insa daca sunt frumosi nu prea se plange toata lumea si sa nu iasa prea mult in evidenta, a da si sa nu porti dioptrii foarte mari caci atunci da arata cam nasol. Oricum sa stii ca am purtat ochelari si eu eram la fel ca tine te inteleg ca nu iti convine nici mie nu mi-a convenit dar sa stii ca m-am comportat exact la fel si chiar un baiat de care mie imi placea mi-a zis in ziua aia ca sunt frumoasa si ca imi sta bine si cu ochelari deci daca e sa te placa cineva te place si pentru ceea ce esti nu pentru cum arati plus ca nu terbuie sa te placa toata lumea.(niciodata nu o sa se intample)
Eu cred ca fetele de la tine din clasa te barfesc pentru ca nu le place stilul tau de a fi, sincera sa fiu m-ai luat cu 90 60 90 nici mie nu prea imi place. Incearca sa te schimbi si sa fii mai modesta.
Sunt multe fete care sunt fluierate pe strada, dar ele nu pun botu pentru ca sunt mult mai destepte, si crede-ma un baiat ( in special mai mare) admira asta la o fata. Frumusetea nu e eterna si daca iti place asa de mult de tine te-as sfatui sa te duci la modeling acolo lumea e platita ca sa iti zica ca arati bine.
SUCCES si cum am zis incearca sa te schimbi.

| Liviu a răspuns:

Deci am citit doar jumate din intrebare'
Ce rost are? sa citesc cat de frumoasa te vezi
Si eu daca beau o litra de tuica de prune la 60° o vad si pe betty cea urata frumoasa
Deci cu alte cuvinte orcine poate fii frumos/frumoasa
Depinde ce bei inainte sa vezi treaba astalaughing
Cat despre tine nu te mai crede asa frumoasa'
Ca se satura lumea sa te " auda " cum te lauzi

| Zoet a răspuns:

Mi-a luat 100 de ani sa citesc "povestea" ta.
Faza e ca, te crezi prea prefecta, mai perfecta decat ai fi tu insuti. Deciii, ai o parere exagerat de buna despre tine. Fii mai modestawinking
SI nu zic asta cu tot raul.
Fii naturala, adica nu te mai machia atat. Pentru ca in cele din urma, la o varsta mai inaintata vei fi... urata! Ca sa zic asa. Ai tu acum de castigat, dar dupa.
Asa ca fii cat mai naturala.
Pa, pa wave

| NoCharachter a răspuns:

Aooleuu! Mai fata, pai daca esti asa de frumoasa, ochelarii aia nu mai conteaza. Nu ma refer sa nu-i porti, dar, la cat esti tu de frumoasa, cand cineva se uita la tine, nu cred ca mai tine seama ca porti ochelari. straight face. Stai tu calma, fete de astea frumusele nu sunt multe.Ok? Capul sus, orice ar fi.:*

| DeEAஐ a răspuns:

Vai fataaaaaaa! dar frumoasa te mai crezi u!laughingesti femeia perfecata! sa mor eu!rolling on the floor

| HeathLedgerForever a răspuns:

Buna. Pai vreau sa iti zic ceva : Nu te mai lauda atata chatterbox. Am inteles ca esti frumusica, cu forme chatterboxbla bla bla. Am inteles din prima. M'a cam enrvat ce ai scris. Si de aceea nu pot sa iti dau un sfat. Adica nu e cam ciudat ca ai forme cu - 1 numar de la 90-60-90! thinking ...Ciudat. Mai bine da si tu o poza happy. Ceau...

| HeathLedgerForever a răspuns:

Du-te'n ***. trimite'ne o poza sa ne lamurim. si app nu doar eu te'am insultat. daca vrei lasa id (daca ai curaj) si iti trimit o poza sa vezi cum arat si cine stie cum arati tu. app. te'ai dus la croitoreasa sa te masoarerolling on the floor. alta scuza nu ai laughing. am 17 ani loser. lasa id sa vezi cum arat eu loserloserloserrolling on the floor cica 89 59 89 =).nu's invidioasa. sunt frumoasa, sexy, premianta, stiu sa ma distrez, stiu sa imi fac prieteni, nu sunt in masura sa judec pe nimeni. dar hai sa fim seriosii.hee hee. Uite acum ma si cunosti rolling on the floor

| HeathLedgerForever a răspuns:

rolling on the floor ha ha ha. Am uitat sa rad laughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing. Pai cei care ma cunosc sunt si eu prietenoasa cu ei. Dar cei care mint(tu) Ma iau de ei cum isi bat si ei joc si punintrebari tampite pe TPU. Da aici iti dau dreptate. Nu e site de matrimoniale dar am vrea si noi sa te vedem daca te crezi asa de perfecta. Ceau happy

| HeathLedgerForever a răspuns:

Da.cum zice " Mariaajutor ". Esti prea laudaroasa. hai pa!

| HeathLedgerForever a răspuns:

Daa.are dreptate si Liviu. Si ai cerut parerea unui baiat,, naa poftim rolling on the floor

| SaraAldi a răspuns:

Deci ochelari pentru mine ca sunt fata, daca m-as pune in locul tau sincer prima data mi-ar parea ciudat, dar cu timpul te obisnuiesti.Nu sunt o problema! O fata frumoasa este frumoasa si fara ochelari.Din contra trebuie sa faci dintr-un defect o calitate. Nu te-ai nascut cu ochelarii pe nas,dar ai nevoie de ei. Marea schimbare se petrece in general in mintea persoanelor, de exemplu te gandesti ca nu o sa te mai placa prietenul tau daca ai ochelarii, cum sa nu te placa cand tu il il molipsesti cu increderea si zambetul tau?

| ida_3729 a răspuns:

Incearca sa adopti un stil mai rebel, si poti{daca simti neaparat nevoia} sa iti iei o pereche de ochelari stil Joe Jonas(din aia cu rama groasa neagra).Si e foarte normal ca baieti sa intoarca capul dupa tine esti frumoasa din cate ai povestit. Si lasa fetele din cls o fac din invidie(stiu cum e). Nu iti mai fa probleme din cauza ochelarilor sunt "sexy" in ziua de azi...

bye...:*:*:*:*

| mistikk a răspuns:

...Uite ce este ochelarii aia nu fac nimic nici nu pun nici nu iau din frumusetea ta pana la urma toti avem complexe ...adica gandeste-te putin ce este mai important? sa arati bine sau sa ai o vedere buna? gandeste-te al sanatate

| MusicFan_6770 a răspuns:

Uite tu trebuie sa ramai asa cum esti tu. Nu trebuie sa-ti pese de ce cred oamenii. De exemplu eu am o colega in clasa cu ochelari iar toti baietii o plac. Mai ales eu care nu pot trce pe langa ea fara sa no observ sau sa nu ma uit la ea mai mult de un minut. Deci, in concluzie nu trebuie sa-ti pese de ce cred ceilalti. Si ea (fata de care imi place) se simtea asa inainte. La un moment dat nici tie no sa-ti pese. Hai succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fata e frumoasa si CU si FARA ochelari.

Ochelarii nu sunt un defect, sunt o moda.
Cat despre haine, pari sa ai gust, pari sexy.
Si mie imi place sa port fel de fel de bluze cu colanti, cu tocuri, doar suntem fete si trebuie sa fim feminine.

Cat despre masuri, ei bine se vede ca esti dezvoltata. Si sincer ma bucur pentru tine. Crede-ma, baietilornu le plac fetele gen "scanduri".

Creion si rimel oricine foloseste, mai ales la 15 anihee hee
Mnu stiu de ce taman la varsta aceastah. happy Dar cam pe aici incep s-o ia fetele razna, sa se intereseze atata de machiaj.Eu vad la mine. Inainte nici pe mine nu ma interesa. Si le dispretuiam pe acelea care toata ziua erau boite. Dar am inteles ca daca te machiezi cu gust si discret, face enorm o urma de creion negru. Schimba total privirea, etchappy

| nicoleta1987 a răspuns:

Parerea mea, dupa cate ai povestit tu cred ca fetele din clasa ta te barfesc deoarece sunt invidioase.La varsta asta e foarte normal ca fetele sa se barfeasca de invidie si sa fie rautacioase.Cred ca ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si sa nu crezi tot ce spun fetele sau "prietenele" tale.Mi s-a intamplat si mie ca "prietenele" mele sa imi spuna ceva ce nu era adevarat (de ex ca nu imi sta bine cu o rochie) numai de invidie...asa ca daca tu te simti bine asa cum esti... poarta-te ca atare si fi sigura ca si cei din jur vor fi incantati de tine.Nu sunt baiat (ca ai zis ca preferi rasp de la baieti), insa sper ca ti-am fost de folos.

| mariaajutor a răspuns:

Vai tu ce frumusete trebuie sa fii.mdea...mi te si imaginez aici in fata meah.si oricum ce ne pasa noua de tocurile creionu' de ochi, rimelu', colantsii blah blah? si ce crezi acum ca ne pasa noua de marimile tale? sincer nu si doamne'ajuta! cat despre intrebare...doamne cat o trebuit sa citesc sa ajung la subiect. daca esti asa de mare frumusetse de ce ne mai intrebi? hai mah mergi si culcate cu frumusetea ta absoluthaa.hai paa:@

| alle_9589 a răspuns:

Bai te dai marerolling on the floor)

Vai te pupa pl meaoh go on

Pff urasc laudarosirolling on the floor

Asa sunt si eu "frumu" da nu ma dau marewinking

| Malinutza_9222 explică:

"Femeie prefacuta", clar nu!
Mai degraba timida, dar mnah... Nu pot sa v-o demonstrez aceasta prin scris, ci prin felul meu de a ma comporta fata in fata cu dvs.

2) de fardat, foarte rar, mai mult creion la baza genelor, atat

cat despre masurile mele, chiar atata am. M-a masurat craitoreasa, m-a masurat mama, m-am masurat si singura, asta-i adevarul! Atata am, ce ar trebui sa fac? Sa mi le tai? Imi pare rau draga, eu am vrut un mic sfat, nu o palma... sincer m-ai luat cam tare tinand cond ca sunt si noua pe aici, dar se pare ca majoritatea lumii e destul de dura de pe site. Pff, nu inteleg de ce te enerveaza atat daca am forme. Acum eu nu as vrea sa ma i-au de tine, fiindca eu chiar nu te cunosc si nu pot sa sar asa cu vorbe din start, dar totusi ma simt atacata din partea tah.

Dupa felul cum ai reactionat, ca fata, siincer nu cred ca n-ai nici pic de "corp fain". Fara suparare. Dar daca aveai, atunci nu sarai asa. Esti invidioasa. Si chiar imi pare rau sa-ti spun vorbele acestea.

In loc sa facem cunostiinta, sa devenim prietene, u sari in sus. Sincer, chiar mnu stiu cu ce ti-am gresit.

Si Dianna, iti multumesc mult pentru intelegere, la fel si tie Dienu stiua, apreciez.

| Malinutza_9222 explică:

Ok, esti frumoasa, sexy, dar dupa felul cum vorbesti esti teribil de urata pe interior.

Regret, dar eu in id nu tin persoane ca tine lipsite de respect (doavada: nu ti-am zis nici "buna ziua" si uh ma injuri, deja) sau caracter.

Sincer esti dezgustatoare pe interior, aici pun punct discutie noastre. Sincer regret ca am vorbit cu o persoana ca tine, nu meriti.

(iar faza cu poza sau id-ul, de fapt cine isi lasa datele si isi pune poza pe un site din acesta? Sa fim seriosi. Acesta nu e un site de matrimoniale, este un site (din cate am inteles) in care ti se ofera ajutor si sfaturi la nevoie. Deci intrebarea putea foarte bine trimisa ca "anonim", si atunci ce mai faceai? De cine te mai luai? De fapt de ce iti place sa fii asa cu sange rece? Esti fata, nu ar trebui sa fi mai buna?

Oricum imi pierd timpul...
Totusi iti urez o seara placuta! Macar tu sa ai parte, ca pe a mea, deja ai stricat-o. Multumesc.)

Punct.

| Malinutza_9222 explică:

Sunt din Galati si sincer nu cred ca rama seamana deloc. Una e albul, alb imaculat, alta sunt dungiilehee hee

Las' ca mai vorbim pe mess.

Si oricum 10x tuturor pentru sfaturi, am sa tin cond de ele, va pomit.

| razvan_6055 a răspuns:

Buna pari draguta
si eu sunt nou