| andreas00tm13 a întrebat:

Buna!happy
Tocmai am terminat clasa a 7-ea si am intrat in vacanta.Stiu ca la anul in clasa a 8-a va trebui sa-mi aleg profilul si liceul.M-am gandit sa merg pe profilul real mai exact mate-info.Am unele nelamuriri:
1.La liceu informatica se ia de la 0? Acum in generala tot ce am facut la informatica a fost sa lucrez in Power Point...
2. Daca ajung intr-o clasa cu profil real vor fi si fete in clasa?(pun aceasta intrebare deoarece nu mi-ar placea si fiu intr-o clasa plina cu baieti.Va rog sa raspundeti la intrebarea aceasta fara caterinca sau bataie de joc)
3.Cate de greu/usor este la profilul real? La aceasta intrebare as vrea sa imi explicati ce materii voi avea cate ore etc.
4.(optional)Daca sunteti din Timisoara recomandati-mi niste licee va rog.
5.Din ce materii voi da la bac?

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

În primul rând ceea ce ai făcut în generală se numeşte TIC, nu informatică.
Vei face şi TIC în liceu, însă informatica ( însemnând programare, te poţi documenta pe net ) se va începe de la 0.
Normal că vor fi şi fete. Multe fete aleg în ziua de azi acest profil. Nu îţi fă griji în această privinţă.
Profilul mate-info este considerat cel mai greu profil ( dacă alegi intensiv info, adică dai teză la informatică şi faci mai multe ore e şi mai greu ), însă îţi oferă mai multe posibilităţi pe viitor.
Dacă te descurci şi îţi place matematica, fizica şi chimia merită să încerci.
Teză vei da din : 1. Română, 2. Matematică, 3. Fizică. 4. Informatică sau Engleză ( doar dacă profilul este intensiv info sau intensiv engleză.

Baftă!