| Suciu_Diana_1992 a întrebat:

Am 12 ani (fac pe 17 iulie 13) si mama mea nu este chiar asa de,nu stiu cum(adica nu stiu cum ar ractiona daca i-as spune ca vreau sa imi cumpere un sutien,sau sa imi dea bani) (imi faceam eu "sutiene" din costum de baie, na eram proasta cand eram mica, ma gandesc sa imi iau maine unul(dupa ce ies de la ore), dar sunt doua magazine in unul o femeie si in celalalt un barbat! Imi este rusine sa ma duc sa imi cumpar pentru ca ambii ii cunosc pe parintii si bunicii mei si ma simt stanjenita! Mai ales cand asa mai merg cu parintii sau cu bunicii poate sa spuna ceva si ma tem de reactia parintilor sau a bunicilor!
Ps: va rog dati-mi un sfat!

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

Diana, de multe ori tindem să fim foarte temători cu privire la reacțiile părinților, uitând că și ei au fost ca noi; și mamele noastre erau, poate, temătoare în a discuta cu părinții despre prima menstruație, primul sutien, primul iubit și așa mai departe. Mergi liniștită la mama ta și spune-i că ai nevoie de un sutien. Nu doar că va merge cu tine și te vei simți mai puțin stânjenită(deși crede-mă că nu ai de ce), dar te va ajuta și să îți alegi un sutien de calitate în mărimea potrivită. E o vârstă la care fetele încep să poarte sutiene și mama ta știe asta cu siguranță, deci nu ai de ce să îți faci griji.