| passenger a întrebat:

Am 15 ani (fac 16 in Decembrie) si sunt in clasa a 10-a. La inceputul clasei a 9-a eram foarte copilaroasa laughing Adica nu ma gandeam de 2 ori inainte sa fac ceva, ma comportam poate prea imatur, eram foarte impulsiva si vesnic cu zambetul pe buze. Eram diferita de celalalte fete din clasa mea tocmai din cauza asta. Tocmai ieri stateam de vorba cu prietena mea cea mai buna (pe care o cunosc din clasa a 9-a,deoarece am nimerit in aceeasi clasa) si o intrebam daca ei i se pare ca m-am maturizat si a zis DA hotarat si a mai spus ca ii place mai mult cum sunt acum. Adica si acum ma comport cateodata ca un copil,dar mentalitatea mi s-a schimbat complet! Nu ma asteptam sa se intample asta in nici macar un an de zile straight face Stiu ca cea mai mare schimbare de comportament se produce cam prin clasa asta,dar chiar nu ma asteptam. Aseara chiar am inceput sa plang si parca imi pare rau ca nu mai sunt asa inocenta si naiva sad Nu stiu cum sa explic... Ma bucur intr-un fel ca sunt mai intelegatoare si nu mai sunt asa impulsiva,dar vreau sa fiu cea de anul trecut. Stiu ca pare ciudat, dar atunci eram altfel complet. Poate din cauza ca am cunoscut multe persoane noi, m-am obisnuit cu comportamentul rece din parte unora din ele... Tin minte ca in a 9-a singurul lucru care ma incanta cel mai mult,era acela de a-mi face prietenul gelos rolling on the floor Doamne, ce ganduri aveam! Nici acum nu pot sa constientizez asta laughing Acum sunt altfel.
Este normala schimbarea asta? Cum pot sa fiu din nou inocenta, sa pra copilaroasa? Este bine ca m-am maturizat? (poate doar pentru ca pun intrebarea asta se pare ca nu m-am maturizat rolling on the floor )
Tin minte ca mereu le apreciam pe colegele mele (toate sunt cu 1 an mai mari ca mine) ca sunt mature, ca au prieteni, dar nu puteam sa cred ca o sa fiu ca ele la varsta lor laughing
Funda!

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,parerea mea este ca in viata trebuie sa ai cate putin din fiecare.Sa fi si copilaroasa si matura.Iti dau acest sfat insa mie imi place mai mult sa fiu copilaroasa decat matura si din intrebarea pe care ai pus-o, vad ca si tu preferi sa ramai cum erai inainte, copilaroasa. Daca prietenele tale erau si sunt in continuare mature, asta nu inseamna ca si tu trebuie sa fii la fel.Adica,ai doar 15 ani, daca te maturizezi de la varsta asta, cand vei ajunge la 30 de ani ce vei face? Iti mai ramane doar sa te calugaresti.Nu spune nimeni ca a fi matur nu este bine,eu zic ca sunt chestii pe care trebuie sa le tratezi cu seriozitate, te vei confrunta cu mai multe perioade grele in viata, unde vei necesita o buna gandire, sa pui cap la cap fiecare lucru insa pana atunci, continua sa fi copilaroasa.Sunt baieti carora le plac astfel de fete,considera ca au nevoie de protectiehappy.Cat despre gelozie,asta nu inseamna neaparat ca dai dovada de imaturitate, chiar si un adult isi face partenerul gelos, sau macar ii trece prin cap sa o facahappy. Deci, sfatul meu este sa ramai asa cum erai sau cum consideri tu ca este mai bine pentru tine, cum iti place tie mai mult.Incearca sa ai putin din fiecare, sa fi matura atunci cand trebuie si copilaroasa atunci cand trebuie.Trebuie doar sa fii cu capul pe umeri, daca prietenele tale sunt mature dar isi schimba prietenii ca pe ciorapi, fara suparare dar numai de maturitate nu dau dovada.Insa,tu,chiar daca esti copilaroasa dar nu stai azi cu unul si maine cu altul, le vei demonstra ca poti fi mai buna decat ele.Si pana la urma,cine te place,te place asa cum esti. Daca prietenele tale te-au acceptat asa cum erai inainte, copilaroasa, si nu au avut nimic de obiectat, lucrurile vor continua sa fie la felwinking. Deci fii tu insati, fii naturala si totul va fi binewinking

2 răspunsuri:
| 1112 a răspuns:

. Te.ai schimbat pentru ca caracterul tau incepe sa se formeze. happy. e ceva normal, mai ales ca e alta viata la liceu. nu ai dc sa nu iti placa de tine, acum, sau atunci, tot tu esti. important e sa ai incredere in tine in tot ceea ce faci si sa fii tu insuti. happy. restul nu mai conteaza. oh go on. daca cineva nu te place asa cum esti tu, nu e de tine. nu ai de ce sa te schimbi pentru cineva, si nu ai cum sa fii ceea ce nu esti. tu esti asta de acum si ar trebui sa fii mandra de tine si sa te placi, pentru ca, datorita tie ai ajuns pana aici. :*.
Sper ca ti.am fost de folos.
by3. happy

| d3javw a răspuns:

Ti se pare ca te-ai schimbat..pana la urma in anii astia iti formezi caracterul pe care il vei avea restul vietii cand esti mereu cu zambetul pe buze iti faci multi prieteni si esti mai mereu in centrul atentiei dar in exces duce la,, prostie''laughing marog mult noroc in liceuwinking!