| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si de cand am inceput clasa a 9-a a inceput sa imi fie frica de cei de pe la scoala.
Nu se ia nimeni de mine nu am probleme cu ei.
Sunt bazat am altii mai mari care se baga pentru mine.
Dar ma gandesc ca daca vorbesc cu cineva pe care nu il cunosc sau vine el la mine, ma gandesc ca se ia de mine si vine cu mai multi. Motiv "nu ii place moaca mea".
Mie imi place viata asta de "golan" adica ma gandesc sa fiu pe la 18 ani cu o masina cu prietenii si sa ne vada cineva sa se ia de noi si sa vina cu mai multi ca cine stie ce interlopi sunt.
Sau sa dau cereri pe facebook, la fete imi e frica ca poate vede ala cu care sta, si se ia ala de mine chiar daca nu il cunosc nu ma cunoaste.
Si multe altele.
Am zis ca imi place viata de golan, imi place serialul iubiri secrete cand era madalin prin puscarie si era cel mai jmecher sau cand ameninta pe cineva cu pistolul numai faze din astea.
Cand e cazul sa ma iau la bataie cu cineva incerc sa evit sa ma bat dar daca imi da una explodez sar pe el si imi vine sa il las plin de sange, imi vine sa bag cutitu in el. (Nu sunt criminal).
Nu stiu de ce ma gandesc asa.
Ce pot sa fac?
Va rog nu radeti.

6 răspunsuri:
| Lupu_Andrei_1997 a răspuns:

Ai 15 ani. Trebuie doar sa te calmezi putin cu ''golaneala'' ca sa zic asa si sa incerci sa nu mai fii asa ''fricos''. Si nu te baza pe altii mai mari, nici nu stii cand esti tras in teapa. Incetul cu incetul o sa ti se schimbe mentalitatea...si ai sa vezi ca o sa iti dispara puscraia si iubiri secrete din cap. acum doar ia-o mai usor si incearca sa nu intri in belele. Cu cat eviti mai mult conflictele cu atat mai bine. Incearca sa te controlezi tu ca persoana mai intai,apoi ai sa iti dai seama de unele lucruri. Inca ceva, iubiri secrete e un aranjament total. laughing Ca sa scurtez totul de mai sus intr-o singura fraza, eu iti propun sa iti schimbi putin perspectiva, adica sa nu iti mai placa sa il lasi pe unu plin de sange, pentru ca fii sigur ca o sa te prinda cu inca 10 la un colt cand esti singur si o sa te faca praf. Evita bataia si nu fi impulsiv la vorbe, treci cu vederea. Cat despre cereri..stai calm.laughing e o cerere... daca ai de gand sa faci si altceva dupa cerere si fata respectiva are prieten, adica sa te dai la ea sau ceva, fii sigur ca si eu ti-as sparge fata. big grin Sper sa intelegi.

| korenix a răspuns (pentru Lupu_Andrei_1997):

Cu iubiri secrete eu ma refeream ca imi place ce vad acolo, am dat un exemplu.
Si cu fetele, nu e mai mult decat o cerere.
la faza cu cutitu am cam exagerat.
Din tot ce am zis eu acolo si obisnuinduma cu golaneala asta m-a facut sa cred ca este un pericol la fiecare pas.
Si cand zic golaneala ma refer ca daca e sa ma iau la bataie cu cineva, sa ii fie frica aluia de mine, ca na cine nu e cu gura mare, la nimeni nu ii place sa fie un fraier de care se ia toti.
Suna ciudat dar asta e adevaru.
Si intrebarea ar fi daca eu sunt nebun ca e un pericol la orice pas sau nu. big grin

| Lupu_Andrei_1997 a răspuns (pentru korenix):

Scuze pentru ca raspund asa greu,dar am uitat de TPU pentru o vreme. Daca este sa o luam logic,din ce mi-ai zis tu, da, este un pericol la orice pas. Tu daca chiar vrei sa mergi pe drumul asta, mergi pe risc oricum ar fi. Pentru nu stii cu cine te pui...tu vrei sa ti se supuna toata lumea si sa le fie frica de tine. Eu fac cu majoritatea lucrul asta dar nu cu bataia, ci cu psihicul. Trebuie doar sa te gandesti ca nu e bine ce faci si risti multe lucruri daca ai de gand sa continui cu chestia asta.

| korenix a răspuns (pentru Lupu_Andrei_1997):

Ok, multumesc mult!
Imi poti spune cum poti face asta cu psihicul? big grin

| Lupu_Andrei_1997 a răspuns (pentru korenix):

Trebuie doar sa citesti mult si sa te documentezi mult cu referire la asta. Sa inveti tipurile de oameni si cum ii poti manipula usor. Exista carti si tot felul de documente pe internet, in biblioteci si tot asa.

| korenix a răspuns (pentru Lupu_Andrei_1997):

Ok, multumesc mult!
Meriti mult o funda dar intrebarea a fost stearsa. big grin
Scuze!