| Thakerrile a întrebat:

Buna TPU am a intrebare legata de fumat. Sunt in calsa a 9-a (la liceu). Cand am intrat la liceu am mi-am zis ca am de gand sa incerc sa fumez dar nu sa ma tin de fumat. Mi se pare o prostie sa fumezi ca sa te dai mare dar mi se pare si o prostie sa nu incerci. Am fumat pana acuma 2 sau 3 tigari in excursie. Si aici a aparut problema. Mi-a placut dar nu mi-a placut efectul sau nicotina etc., mi-a placut pur si simplu senzatia de a avea fum gat si in plamani. Nu vreau sa continui sa fumez doar pentru a ma da mare sau pentru senzatia aceea pentru ca tigarile contin multe alte substante pe care pe mine nu ma intereseaza. Am incercat sa cumpar o tigara electronica fara nicotina, cu lichid dar am auzit ca sunt toxice. Exista vreo alternativa pentru a tigara care efectiv este numai abur sau fum fara nimica altceva? Asa as putea si fuma sa ma dau mare si fara sa dau bani sa ma otravesc

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Mai bine ai lucra putin la personalitatea ta,nu ar fi rau sa incerci sa te maturizezi putin cate putin.
Pentru cultura ta generala, tigarile electronice sunt mai nocive ca cele normale.
Acum gandeste-te, ce te face sa fi tare faptul ca fumezi?!
Bani nu sunt ai tai inca, sunt ai parintilor.
Dar sanatatea e a ta.
Fumatul nu creaza dependenta din prima, o sa vezi tu mai tarziu si o sa intelegi mai bine cum sta treaba.
Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Narghilea sau trabuc, nu dau dependenta tigarii

| OnuOnulică a răspuns:

Nu există țigări care să nu îți facă rău sau să nu coste bani...
Ce vrei tu e imposibil. Oricum eu te sfătuiesc să îți cumperi una electrică dacă tot vrei să fumezi.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Stii ca nu trebuie sa fumezi ca sa te dai mare, stiu ca multi cred asta, dar e o mare prostie straight face Te poti face remarcat prin multe alte chestii, nu daca fumezi :/ Si ca sa iti raspund totusi la intrebare, poti sa iti iei tigara electronica, am auzit ca nu e toxica. Dar parerea mea, nu mai fuma deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Chimied a răspuns:

Bine eu nu te incurajez sa fumezi ba din contra dar, ai putea incerca o narghilea ( te afecteaza dar mai putin).

| DianaIlisiu a răspuns:

De ce ti neaparat sa fumezi? Si nu, nu exista nimic care sa nu iti afecteze sanatatea si sa te faca sa ai aceiasi senzatie de fum "in gat si plamani". Eu zic sa lasi balta asta cu fumatul cat mai ai timp. E mai bine! happy