| UrsuletzMicutz a întrebat:

Buna TPU happy. Am avut de citit pe vacanta o lista de lecturi, iar printre lecturi erau si poezii. La carti, povesti etc am facut rezumat dar la poezii nu stiu daca sa fac tot rezumat sau demonstratie ca apartine genului liric. Voi cum ati facut sau cum ati face? Repede!
Multumesc! Dau fundita :3

Răspuns Câştigător
| Timi_Timea_1997 a răspuns:

Salut...am trecut si eu prin acea perioada cand ne dadeau lecturi pentru vacanta, si iti spun sincer, daca faci demonstratie la poezie, ai sa fii mai bine vazut si notat de catre profesori.acum,la operele de proportii mai mari,romane sau nuvele, sau orice in genul epic e ok daca faci rezumat, pentru ca altfel, s-ar putea sa-ti ocupi cateva pagini bune de caiet, si asa devine mult mai greu pentru profesori la notare. sper sa te fi ajutat

1 răspuns:
| xDianne a răspuns:

Fa-le pe amandoua, sa nu ai nimic de pierdut. si profesoara sigur va fi mandra de tine.