| deluurs1 a întrebat:

Am ceva pe suflet...
Azi am luat o nota destul de slaba (5) la desen crying
As vrea sa ii spun mamei mele dar nu stiu cum ca este destul de stresata si mi-e frica de reactie!
Mersi de ajutor

Răspuns Câştigător
| TheUnforgivenIII a răspuns:

Păi în primul rând trebuie să îi spui când e într-o dispoziție bună. Apoi vezi cum îi spui, contează mult tonul, să nu sune foarte grav, că îi transmiți indirect cum că ar fi ceva foarte rău, dar nici foarte nepăsător, că se va gândi că nu îți prea pasă de notele tale. Îi spui la început că trebuie să-i zici ceva, dar să nu se supere, și îi zâmbești ca să o mai îmbunezi. Spune-i că ai luat nota aia la desen, și vezi ce spune. Dacă nu reacționează prea bine, îi ții un mini discurs în care să-i spui că pur și simplu nu te-ai născut talentat la desen, că profesoara/profesorul ta/tău de desen e sever(ă), și îi spui că nu ai fost singurul - presupun că nu ai fost chiar singurul din clasă cu nota asta, și e chiar mai bine dacă îi spui că alții au luat note și mai mici (sper că nu vei minți dacă vei spune asta), plus că proiectul a fost foarte greu, aproape imposibil de realizat, că tu ți-ai dat silința dar nu ai putut face mai mult de atât, că te vei strădui în viitor să iei o notă mai bună ca să îți repari media, că nu e așa o mare tragedie nota asta la desen, plus că nu te va ajuta cu nimic în viitor (asta dacă nu vrei să devii pictor, arhitect etc.) și că nota aceea, de la desen, nu-ți demonstrează inteligența, nu e nota a tot ce poți face tu. Oricum, nimeni nu e perfect, mai și greșim, se mai întâmplă să luăm și note mici, plus că pe unii îi doare în cot că iau un 5, mai ales la desen. Pe mama mea nu o interesează ce note iau la desen, la muzică sau la sport, chiar a spus că pot să iau și nota 2 la astea, atâta timp cât îmi dau interesul și iau note bune la alte materii, mai importante, ca matematica, limba română, limbi străine etc. Acum depinde și cât de înțelegătoare e mama ta. Ține minte: îi spui când e într-o dispoziție mai bună, dar nu aștepta prea mult, că e mai rău dacă află la ședință, de la dirigintă sau de la altcineva. O să-și dea seama că i-ai ascuns nota asta, și se va supăra mai tare pe tine ori nu o să mai aibă încredere. Și nu ar trebui să fie foarte supărată, doar știi vorba: "Elevul nu e elev până nu ia toate notele.". Succes și ai grijă cum îi spui.

2 răspunsuri:
| Roxaname a răspuns:

Buna ar fi bine sa ii spui cand e singura si linistita si spune-i ca iti vei remedia nota succes!

| Cassey a răspuns:

Eu spun sa astepti sa se mai calmeze, dar sa nu treaca prea mult timp, iar apoi ii vei putea spune.Si in plus toata lumea mai greseste. Funda, te rog!