| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, am dat adineauri un pumn la o frunza mai tare si m-a durut rau pentru cateva secunde in spatele capului, la gat, pe partea stanga laterala si cand fac stanga-dreapta ma doare putin, dar de ce? Si cand dau capul pe spate cam la coloana de la gat si mai am obiceul prost sa imi trosnesc gatul

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Din zona gatului, mai precis din zona vertebrelor cervicale C4, C5, C6 si C7 pornesc nervii care formeaxa plexul brahial si apoi se desprind nervul scapular, ulnar, medial si radial care inerveaza umarl bratul, antebratul si mana. Probabil ca in miscarea ai iritat, "ciupit" unul din acesti nervi si durerea s-a transmis pana la punctul de origine in coloana cervicala. O alta varianta e o mica hernie sau deplasare de disc la nivelul gatului. Poti sa vezi un medic daca durerea nu dispare in 2-3 zile.

| Byb2001 explică (pentru Eireann):

A disparut durerea, m-a durut doar cateva minute da o sa ma duc in caz ca o sa mai doara, voi avea grija pe viitor la zona aceea sa nu mai fac exercitii prea grele sau sa nu mai imi trosnesc capul in toate particle

2 răspunsuri:
| acerr a răspuns:

Hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa