| AlexYBS a întrebat:

Buna ziua, acum doua săptămâni am avut un accident la muncă unde am fost nevoit să susțin o greutate de 200 de kg in jur de câteva minute până au venit colegii să mă ajute altfel mă strivea, mi-a trosnit rău spatele, după câteva zile a început foarte tare să mă doară, am fost la medicul de familie și am fost nevoit să iau niste pastile și un gel (sindolor) apoi medical pe 5 zile cu tot cu prelungirea de 3.Problema este că săptămâna aceasta as fi vrut să îmi fac o programare la un neurolog, numai că durerea a început să fie din ce in ce mai mare.Inainte mă durea spatele începând intre omuplati și până la bazin.Iar acum durerea a început să se extindă până la ceafă, îmi trosnește gatul groaznic daca mișc puțin capul în stânga și dreapta, plus că amețesc daca fac asta și 3 secunde, daca mă aplec mă doare spatele in zona bazinului, daca mă întorc puțin pe partea dreapta mă doare in partea dreapta daca mă întorc pe stânga mă doare pe stânga, țin să menționez că am 21 de ani și nu am mai avut probleme de genul asta niciodată.Ar trebuie sa mai aștept și să îmi fac programarea la neurolog sau sa sun la salvare, astăzi mi se termină medicalul și trebuie să mă întorc la muncă, însă nu mă simt deloc apt și nu știu dacă mi se mai poate da un alt medical, nu mi-am luat niciodată până acum.Va mulțumesc anticipat pentru sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salvarea nu te ia, nu esti pe moarte, trebuie sa faci radiografie sau CT la coloana, degeaba mergi la neurolog, tu trebuie sa mergi la un ortoped el lucreaza cu oasele, neurologul cu creierul, daca aveai dureri de cap atunci da, mergeai la neurolog, dar tu ai cu oasele ca ai ridicat 200 de kilograme hercule, trebuia sa te ajute colegii tai, niste nesimtiti. Mergi la medicul de familie sa iti prelungeasca concediul medical si sa iti dea trimitere la ortopedie, nu suna la salvare că ăia nu vin niici cand un om este pe moarte sau in comă, asa ca nu vin pentru ca te doare spatele, nu esti o urgență pentru 112.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia sa mergi de urgenta la spital, ca asta a fost accident de munca, ca sa-ti poti lua concediu medical platit de companie si evenual sa ai asigurat tratamentul si spitalizarea, chiar si perioada de recuperare.
in situatia asta nu cred ca iti mai poate da nimeni concediu medical, daca nu ai facut atunci tam-tam, asa cum trebuia.
Du-te in spital si atunci vei primi automat concediu medical si tot acolo ti s eva face si RMN, gat, coloana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa mergi la spital la urgente daca iti este asa rau. Daca nu te poti deplasa poti sa suni si la ambulanta. Si dati se va da in continuare concediu

| mi25 a răspuns:

Ce medic de familie este acela, care iti da doar niste pastile si crema?! Mergi la el si spune-i ca vrei sa mergi la un ortoped.
Daca te simti rau, da telefon la urgente si acolo iti va spune ce trebuie sa faci.