| Shadowhnuters a întrebat:

Am fost admisa la colegiul economic Arad, pe profilul turism si alimentatie. Ar trebui sa optez pentru profilul cu engleza (am dat si" examenul"la engleza) Imi va fi mai greu daca merg la clasa acesta cu engleza? Sau ar trebui sa merg pe cea simpla? Dau funda la raspunsurile complexe care imi vin in ajutor

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Hmmm, Eco!
Mergi pe varianta simplă, să îți fie mai ușor.
Oricum, când mergi la facultate, nici nu mai contează liceul, sau profilul pe care l-ai făcut.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va fii extrem de dificil sa mergi "PE" orice clasa, fiindca nu poti urca PE acoperisul scolii, ca sa mergi "PE" clasa.
Poate vrei sa spui "in" clasa cutare sau "la" clasa cutare, dar in nici un caz "pe" clasa.

In ce privesc opțiunile, acum este tarziu, selectia s-a facut si esti deja in alta clasa, unde va trebuii sa mergi la inceput de an scolar.
Nu exista raspunsuri simple sau complexe, doar legale: ai intrat la o anumita clasa in functie de media generala si va trebuii sa iti respecti repartitia. Transferul se poate face la anul, dupa ce dai examenele de diferenta ale profilului.

| ioan452 a răspuns:

Dacă mergi la profilul cu engleză vei face cam 4-5 ore pe săptămâna de engleză. Dacă stii și îți place engleză eu zic ca ar fi bine sa mergi.