| AlExAnDrA_4061 a întrebat:

Buna TPU.am nevoie de ajutorul vostru urgent! stiu ca temele nu se fac aici, dar am pe maine de facut la dirigentie doua compuneri! prima se numeste "EU, PRODUSUL FAMILIEI"si aici trebuie sa ne autocaracterizam, dar habar nu am cum sa o fac, iar a doua se numeste "CINE ESTE CEL DE LANGA MINE"aici trebuie sa vorbesc despre, familie, colegi etc, dar tot nu stiu cum sa scriu.deci va astept cu idei.si normal FUNDA la cel mai bun raspuns:*:*:

Răspuns Câştigător
| yasemin a răspuns:

In prima tema ai putea sa descrii mediul in care ai crescut, familia ta, cum te ajuta ei sa treci peste toate experientele placute ori neplacute din viata ta, cum ceea ce te invata ei si ceea ce vezi la ei te vor face persoana matura si increzatoare de maine si ai putea sa dai exemple din ceea ce vezi la TV, cum copiii abandonati ori cei abuzati fizic si moral ajung infractori.
Iar la cea de a doua tema ai putea sa incepi cu proverbul "spune-mi cu cine te imprietenesti, ca sa iti spun cine esti" (ps:profilor le place cand folosesti proverbewinking ) si de aici poti sa dezvolti prin faptul ca traim intr-o epoca in care anturajul are o mare influenta asupra tinerilor, insa nu trebuie sa ne lasam condusi de impulsul momentului si trebuie sa incercam sa deosebim binele de rau...etc Sper sa iti fie de folos. Spor la scris tongue

1 răspuns:
| ramo_5801 a răspuns:

La cea cu "cine ste cel de langa mine" ai putea sa vorbesti despre familia sa iti descri mama, tatal si sora sau fratele(daca ai). Ai putea povesti ceva din care sa reiasa ca cel mai bun ajutor este cel primit din partea familiei...si ca o incheiere scrie ca iti iubesti parinti si ei pe tine.big grinbig grin Sper sa te ajute ce ti.am spusbig grin