| Zennooonn a întrebat:

Am nevoie de fisa de lectura la Mama de George Cosbuc dau FUNDA promit si vot dar sa nu imi dati siteuri de pe care trebuie sa iti faci cont. Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Mihaita23 a răspuns:

Mama de George Cosbuc
George Cosbuc a trait intre anii 1866-1918.
El s-a nascut in satul Hordou (azi George Cosbuc) intr-o familie de intelectuali.
A debutat cu volumul de poezii Balade si idile in anul 1839. Volumul Fire de tort din care face parte si poezia Mama este inspirat din viata satului ardelenesc.
Poezia Mama este una dintre cele mai frumoase poezii ale lui George Cosbuc.
Sentimentele de dragoste si dor nemarginit al mamei pentru fiul plecat departe sunt regasite in fiecare strofa.
Poetul descrie o casa mica, saracacioasa, pe malul unei ape, langa o moara.
Atmosfera apasatoare se potriveste cu zbucuimul sufletesc al mamei.
Framantarea sufleteasca a mamei este reflectata in vorbe, (ea spune vorbe fara de-nteles ) si in gesturi (ea scapa fusul din mana si sare la geam privindin noaptea neagra dorind si sperand sa-si vada fiul venind acasa ).
Vuietul apelor, vantul care doineste a jale, noaptea rece si pustie accentueaza tristetea si suferinta mamei lipsita de speranta si de bucuria revederii.
Din poezie reies sentimentele de dragoste si ingrijorarea fiului, care cu ochii mintii isi vede mama in casuta saracacioasa.
Poezia este un portret moral al mamei chinuite de dorlui copilului aflat departe intr-o probabila primejdie.
Mi-a placut foarte mult aceasta poezie pentru ca citind-o mi-am dat seama si am inteles ce se petrece in sufletul unei mame atunci cand copilul nu ii este aproape.
Dumnezeu sa ocrotesca toate mamele din lume, deoarece ele merita tot ce-i mai bun.

Asta e tot ce an happy imi dai fundita?