| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste pareri, dar sincere! Dau Funda celui care ma ajuta cu adevarat!
Sunt din Botosani, am 13-14 ani, in clasa a-VII-a!
Vreau sa ma hotarasc deoarece in primul semestru din clasa a-VIII-a ne vin foile de inscrie la liceu...
Mi-ar placea la nebunie sa intru la Liceul Militar De La Campulung!
Nu prea cred ca am sanse, deoarece sunt copii mult mai destepti decat mine! si eu am invatat bine! Pana acum am ajut medii peste 9.50!
M-am mai gandit si la o doctorita la ochii(Oftarmolog). Mi-ar placea si aici dar nu prea imi place Biologia!
Mie mi s-a spus ca m-as potrivi si mi s-a mai spus spus ca nu mi s-ar potrivi la Politie!
Sunt potrivita la corp... am fost chiar `si in echipa de Handball a scolii;
am o atitudine de lider; sunt impunatoare,
Este destul de greu acolo...nustiu daca voi rezista.

Deci ce pareri aveti? M-am gandit si la Drept dar urasc Istoria.

Va dau Funda! Promit! astept raspunsuri serioase si ar fi si mai bine daca ati trecut deja prin asta!

Scuze Categaria si daca am vreo greseala de scriere!

Răspuns Câştigător
| ioana996 a răspuns:

Pffff hai sa o luam cu inceputul draguta:* ca sa iti explic eu sunt cls a XI deci si eu am trecut prin aceleasi lucruri ca si tine:* iti voi spune de la inceput toata lumea se agita atat de mult sa intre la un liceu bun dar nu te va ajuta cu absolut nimic liceul pentru ca mai departe conteaza facultatea(conteaza liceul cat timp vrei sa te duci pe acelasi profil si la facultate). eu o sa incerc sa-ti vorbesc despre fiecare profil in parte sa vedem la care te-ai potrivihappy ->Mate-info:aici faci matematica(se poate ajunge pana la 5 ore pe saptamana, informatica(programare, se poate ajunge pana la 5 ore pe saptamana),fizica,chimie, si biologie(la acest profil dai bacu la romana, mate, de ales intre informatica, biologie si chimie si obligatoriu a 3 amterie competente digitale sau TIC;->filologie:aici faci predominant romana(poti ajunge si la 5 ore pe saptamana-materie de bac de profil), latina(poti ajunge la 5 ore pe saptamana-materie de bac pe profil),istorie,geografie si limbi straine(la acest profil din cls a XI nu se vor mai face:mate,chimie,fizica sau biologie se vor unii intr-o singura materie numita stiinte);->Profil economic(predomina economia); de asemenea mai sunt si profilul gastronomic(pentru bucatariu unde sunt si eu),profilul stiinte ale naturii(biologie, chimie), profilul stiinte sociale, profilul de protectie a muncii si profilele tehnice(instalator, mecanic).Asa acum spuneai tu de drept draguta mea dreptul este facultate nu liceu ca sa dai la drept poti face orice liceu si eu nu consider ca iti trebuie istorie... trebuie sa ai o retinere buna pentru a memora toata legislatia happy altceva ai facut handbal pai daca esti sportiva exista licee pentru sportivi dai proba sportiva si intri in liceu..vei face mai putina carte cei drept dar vei face sport la ordinea zilei. daca mai ai vreo nelamurire te ascult, pupici:*

| byby34 a răspuns (pentru ioana996):

Mersi mult de raspuns :* stiu sigur ca la liceul sportiv se da si examen la Romana si matematica...
Ma voi mai gandi... desi nu mai prea mai am timp...

Daca nu vor mai fi raspunsuri mai bune ca al tau iti voi acorda fundita! Ms inca o data!

| ioana996 a răspuns (pentru byby34):

Nicio problema scumpa sunt dornica sa ajut. daca pot de ce sa nu o fac?:* sper sa iei decizia cea buna in legatura cu liceul si sper ca te-am ajutat(fundita este optionala) mai astepata si pe altii sa raspunda iar apoi vezi daca vrei sau nu sa dai funditahappy

| byby34 a răspuns (pentru ioana996):

Hei draguta Tu ce zici ca ar trebui sa fac? :*

4 răspunsuri:
| Alexandru7883 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic eu iti recomand liceul militar de la Campulung (si eu vreau sa dau acolo la anul) macar incerc